Armoede in de aanbieding

Nederland heeft van boodschappen doen een soort laagbetaalde deeltijdbaan gemaakt. Niet aan de kassa, niet in het distributiecentrum, maar thuis aan de keukentafel, met folders, apps, bonuskaarten, hamsterweken, weekdeals, persoonlijke aanbiedingen en de vraag of het wc-papier deze week bij Albert Heijn, Jumbo of Dirk strategisch verantwoord is.

Dat wordt verkocht als voordeel voor de consument. Wie oplet, wint. Wie slim koopt, bespaart. Wie aanbiedingen volgt, houdt geld over. Het probleem is dat zo’n systeem vooral vriendelijk lijkt vanuit het perspectief van iemand die genoeg geld, tijd, opslagruimte en mentale bandbreedte heeft. Voor wie weinig geld heeft, wordt die zogenaamde keuzevrijheid al snel een extra verplichting.

De actie als rookgordijn

Het meest gunstige verhaal over aanbiedingen is simpel: supermarkten concurreren, consumenten profiteren. Dat verhaal klopt voor losse producten, op losse momenten, voor consumenten die precies kopen wat toevallig scherp geprijsd is. Op systeemniveau wordt het minder overtuigend. Korting wordt gepresenteerd als cadeau, terwijl het eigenlijk vooral een prijsmechanisme is dat eerst ruimte moet maken om daarna royaal te kunnen ogen.

Een supermarkt die structureel korting geeft, moet die korting ergens terugverdienen. Via andere producten. Via hogere reguliere prijzen. Via fabrikanten die betalen voor schapruimte, promoties of zichtbaarheid. Via klanten die geen tijd hebben om de folder uit te pluizen. Via mensen die de bonuskaart vergeten, de app niet gebruiken of het geld missen om groot in te slaan wanneer de aanbieding langskomt.

Daarmee ontstaat een vorm van prijsdiscriminatie. Niet openlijk op inkomen, want dat zou te opzichtig zijn, maar op gedrag. De klant die genoeg ruimte heeft voor zes pakken koffie, vier flessen wasmiddel en een vriezer vol tweede producten met korting, kan het spel beter spelen dan de klant die per dag of per week moet rekenen. De korting beloont niet alleen zuinigheid, maar vooral liquiditeit.

Armoede maakt boodschappen duurder

Dat is de kern van het probleem voor minima. Zij hebben vaak het meeste belang bij lage prijzen, en tegelijk de minste middelen om het kortingssysteem optimaal te gebruiken. Wie weinig geld heeft, kan minder makkelijk voorraad kopen. Wie klein woont, kan minder opslaan. Wie afhankelijk is van openbaar vervoer of een fiets, kan minder meenemen. Wie onregelmatig werkt, mantelzorg verleent, formulieren moet invullen of simpelweg uitgeput is van financiële stress, heeft minder tijd en aandacht over om vier supermarktapps te vergelijken.

Armoede is niet alleen een tekort aan geld. Het is ook een aanslag op tijd. Elke euro die bespaard moet worden, vraagt planning, vergelijking, uitstel, omfietsen en opletten. De “slimme consument” uit de reclamefolder lijkt vrij. De arme consument is vooral bezig met schadebeperking.

Dat maakt de Nederlandse liefde voor acties sociaal scheef. De middenklasse kan er een sport van maken, of gewoon de volle mep betalen omdat voor hen onder de streep uiteindelijk niet zoveel uit maakt. Voor minima is het arbeid. Onbetaalde arbeid, verricht om toegang te krijgen tot prijzen die eigenlijk gewoon normaal hadden kunnen zijn.

Dat betekent dat het niet gaat om een kleine budgettaire ongemakkelijkheid, maar om huishoudens die structureel tekortkomen voor noodzakelijke uitgaven.

Wie dan zegt dat mensen “gewoon op aanbiedingen moeten letten”, schuift de verantwoordelijkheid subtiel naar beneden. Niet de prijsstructuur wordt het probleem, maar de consument die onvoldoende handig zou zijn. De markt maakt het boodschappen doen ingewikkeld, waarna de arme klant wordt aangesproken op onvoldoende marktvaardigheid.

Geen echte winnaars

Ook voor supermarkten zelf is het de vraag hoeveel er werkelijk gewonnen wordt. Als alle ketens tegelijk steeds meer acties voeren, wordt korting geen onderscheidend voordeel meer, maar een verplicht wapen in een loopgravenoorlog. In het NOS-stuk over de recordomzet aan aanbiedingen zei iemand uit de sector het bijna letterlijk: als wij die korting niet geven, doet de concurrent dat wel.

Dat is geen teken van een gezonde consumentenmarkt. Het is een collectieve verslaving aan prijsschijn. De supermarkt houdt de klant bezig met tijdelijke voordeeltjes, de fabrikant koopt zichtbaarheid, de concurrentie reageert, en de consument leert dat de normale prijs misschien vooral de prijs is voor wie niet oplet.

Intussen onderzoekt de ACM sinds september 2025 hoe prijzen van dagelijkse boodschappen in Nederlandse supermarkten tot stand komen, mede door signalen dat sommige producten hier duurder zijn dan in omringende landen. Dat onderzoek gaat over prijsvorming, kosten en marges in de keten. Precies daar hoort de discussie thuis: niet alleen bij de vraag of een pot appelmoes elders goedkoper is, maar bij het systeem dat prijzen ondoorzichtig maakt en consumenten tegen elkaar uitspeelt op tijd, informatie en koopkracht.

Een gewone lage prijs

Er bestaat een veel eenvoudiger consumentenvoordeel dan de eindeloze actie: een gewone lage prijs. Een prijs die vandaag geldt, morgen ook, en volgende week niet eerst kunstmatig hoeft te stijgen om daarna met tromgeroffel te dalen. Voor minima zou dat meer betekenen dan de zoveelste  tweede halve prijs op een product dat ze pas kunnen betalen als het salaris of de uitkering binnen is.

Nederland heeft boodschappen doen veranderd in een wedstrijd waarin de prijsbewuste consument applaus krijgt. Alleen speelt niet iedereen met dezelfde hoeveelheid tijd, geld, vervoer, ruimte en rust. Wie het minst heeft, moet het hardst werken om dezelfde korting te krijgen.

Daarom is de kortingscultuur geen democratisering van voordeel. Het is een systeem waarin de laagste inkomens behalve met geld ook betalen met iets wat zij altijd al tekortkomen: tijd.

Reacties (12)

#1 Co Stuifbergen

Ik dacht dat kortings-acties vaak gesponsord worden door de fabrikant.
En vaak geldt de korting dan voor producten die je niet nodig hebt, of die – zelfs met korting – te duur zijn vergeleken met het huismerk.

Ik denk dat kortingen vooral dienen om mensen het gevoel te geven dat de supermarkt goedkoper is dan de concurrent.

#1.1 Co Stuifbergen - Reactie op #1

Overigens denk ik dat mijn favoriete alcoholvrije bier tijdens de kortings-akties veel beter verkocht werd dan daarbuiten.

Als de aktie voorbij was, bleef het schap meestal leeg, of zetten de vakkenvullers er het verkeerde merk neer.

Nou heb ik geen medelijden met de eigenaren van de brouwerij, maar ik vermoed dat dit toch niet hun bedoeling was met een korting-aktie.

#1.2 Frank789 - Reactie op #1

Om korting te kunnen geven moet je marge hebben en die zit vooral op de A-merken, niet op het huismerk.
Op massaproducten die de laagste marge hebben zal je nooit acties tegenkomen, zoals op een pak melk.

#2 Joop

Duitsland minder kortingen maar meer echte prijs. Hier in Nederland is product met korting echte prijs. Geld gaat naar systeem (aandeelhouders, hoger personeel, marketing).

#2.1 Frank789 - Reactie op #2

Volgens onderzoeken is de prijs die je gemiddeld betaald in NL, dus inclusief acties, vaak min of meer gelijk aan de Duitse prijs.
Grote bedrijven als Nestle, Unilever bepalen per land welke prijs ze er uit kunnen persen. Sowieso is Europa voor veel bedrijven een gebied waar geen afzetgroei in zit, dus gaan ze voor omzetgroei, =hogere prijzen.

#2.2 Joost - Reactie op #2.1

Heb je daar een bron voor? En is in dat onderzoek rekening gehouden met de praktijk? Dus als boodschappen IN THEORIE ongeveer even hoog geprijsd zijn, betekent dat dan ook dat die theoretische korting bij de consument eindigt? Of is het gebruiken van kortingen dermate suboptimaal dat dat voordeel deels verdampt, of lokt het uit tot het kopen van dingen die je niet nodig hebt (en maakt het leven daarmee ook duurder)

#2.3 Frank789 - Reactie op #2.2

Ik heb het een keer gehoord in een tv-programma, kan het zo snel niet terugvinden.
Ze gingen er van uit dat je normaal kocht én van kortingsacties profiteerde. Ze zeiden er wel bij dat je het geld en de ruimte moest hebben om veel in te slaan. Volgens mij ging dat alleen over dagelijkse boodschappen, niet de nagellakdroger die je eigenlijk niet nodig hebt.

#3 cerridwen

Er bestaat een veel eenvoudiger consumentenvoordeel dan de eindeloze actie: een gewone lage prijs.

Een gewoon lage prijs klinkt stoer, maar is niet perse lager dan de prijs die minima daadwerkelijk betalen voor hun boodschappen. Er is stevig verschil in prijs tussen verschillende supermarkten, en tussen verschillende merken zijn de verschillen nog groter. Als prijs van groot belang is, lijkt het me dat je goed wordt in het goedkoop boodschappen doen.

Consumenten beschermen tegen oneerlijke claims van acties lijkt mij heel nuttig, maar ingrijpen in de concurrentie tussen supermarkten gaat geen goedkopere boodschappen opleveren ben ik bang.

#3.1 Hans Custers - Reactie op #3

maar ingrijpen in de concurrentie tussen supermarkten gaat geen goedkopere boodschappen opleveren ben ik bang.

Wie pleit waar voor een dergelijk ingrijpen?

#3.2 Joost - Reactie op #3

Wacht. Is er in landen met minder kortingsacties minder concurrentie? En is concurrentie op deze manier de enige manier van concurreren? En als je dit dan toch zou doen, waarom zou dat dan niet potentieel tot lagere boodschappenprijzen leiden? En zo niet, waarom zijn de boodschappen in de landen om ons heen dan wél goedkoper, ondanks dat daar ook gewoon concurrentie mogelijk is? Vragen, vragen.

  • Beantwoorden
  • Volgende reactie op #3
  • Vorige reactie op #3
#3.3 Frank789 - Reactie op #3

Mensen met weinig geld weten wel bij welke (grote) supermarktketen ze moeten zijn voor overall lage prijzen, Aldi en Lidl.
Jumbo is een stuk duurder, AH de duurste.

Goed zijn in goedkoop boodschappen doen door van de talloze aanbiedingen bij verschillende supermarkten te profiteren vergt veel uitzoektijd en reistijd, de opbrengt per “gewerkt” uur is vreselijk laag.

#4 Frank789

“… veranderd in een wedstrijd”

De app van Lidl is zelfs een game met verslavingselementen.
Welke persoonlijke kortingscoupons krijg ik maandagochtend om 00:01 uur? Welke zal ik “activeren”?
Draai bij de kassa aan het rad van fortuin in je app en zie welk artikel je gratis krijgt.
Swipe naar links of rechts als je een persoonlijke kortingsbon wel of niet wil, maar weg is weg en als je er een pakt dan is de rest niet meer beschikbaar.

En zo geef je de supermarkt je hele voorkeursprofiel…

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

| Registreren

*
*
*