“Change Your Name” (2020) gaat over de immigratie van de moeder van Raye Zaragoza. Haar moeder immigreerde van uit Japan naar Amerika en de familie besloot haar een Amerikaanse nam te geven.
Toen dit nummer uitkwam kreeg Raye Zaragoza onnoemelijk veel reacties van mensen die zich in het verhaal herkenden. In dit artikel vertelt Raywe Zaragoza het verhaal van haar moede en die van haar vriendin Joie Lê.
Joie Lê werd tijdens de Vietnamoorlog door Amerikanen geadopteerd. Joie vertelde:
Ik kwam kort na mijn geboorte hierheen, maar dat is allemaal speculatief, omdat alles voor velen van ons fictief was. De oorspronkelijke naam die op mijn geboorteakte stond, die fictief was, was Kha Thi Huyen Chau. Die kan ik niet uitspreken, want ik spreek geen Vietnamees
Joie werd geadopteerd in Loveland, Colorado, net als veel andere transnationale geadopteerden die in de Vietnamoorlog waren geadopteerd en haar naam werd omgedoopt tot Joie Holmberg.
Misschien heeft u de documentaireserie “De Afhaalchinees: Thuisbezorgd” gezien (Omroep Zwart, 2025). Dat is een vervolg op de vierdelige serie van 2023, waar in deel drie ook werd belicht wat de impact van naamsveranderingen is.
Over de serie “De Afhaalchinees: Thuisbezorgd” (2025): “Kelly-Qian reist af naar China in vervolg op haar bekroonde reeks De Afhaalchinees. Wat begint als een zoektocht naar haar geboorteouders, wordt een diepgaande ontmanteling van het adoptiesysteem.
In vier afleveringen onderzoekt ze hoe adoptie levenslang doorwerkt: van hechtingsproblemen en verlies tot het ontbreken van taal, familiegeschiedenis en onvoorwaardelijkheid
Vanavond is de laatste aflevering (NPO 3, NPO Start en npodoc.nl 20.25 uur), maar de serie is hier (eerste serie (2003) en hier (tweede serie (2025) terug te zien
Ondertussen kunt u deze petitie tekenen die oproept het veel makkelijker te maken voor geadoptreerden hun officiële gegevens in te zien. Nog te vaak houden overheden en officiële instanties de deuren gesloten.