Uitgelicht

To ESM or not to ESM?

To ESM or not to ESM? ECHT KIEZEN - In het het debat over het ESM verdrag wordt door Kamerleden veel onzin beweerd. Politici die zeggen dat ze moeilijke keuzes maken maar doen dat juist niet en zadelen de burger met de rekening op. (meer...)

KlikTV

De lezing over inkomensongelijkheid die TED niet wilde uitzenden

De lezing over inkomensongelijkheid die TED niet wilde uitzenden CONTROVERSE - In de VS woedt een discussie over het onderstaande TED-filmpje. Nick Hanauer, een vernture capitalist, hield afgelopen maart een presentatie over 'job creators'. TED wilde het niet uitzenden. (meer...)

Lentecollege | De kracht van netwerken

Lentecollege | De kracht van netwerken ANIMATIE - Altijd mooi gemaakt en altijd interessant. In deze animatie van RSA gaat Manuel Lima in op het onderwerp van netwerken, of anders gezegd: problemen van georganiseerde complexiteit. (meer...)

Schuldencrisis

To ESM or not to ESM?

To ESM or not to ESM? ECHT KIEZEN - In het het debat over het ESM verdrag wordt door Kamerleden veel onzin beweerd. Politici die zeggen dat ze moeilijke keuzes maken maar doen dat juist niet en zadelen de burger met de rekening op. (meer...)

Europees federalisme

Europees federalisme OPINIE - Ik ben vermoedelijk de laatste Europese federalist in Nederland. Dat je een bepaalde visie als enige hebt is soms wat vervelend, maar het aardige is dat je in discussies met chauvinisten vroeg of laat altijd gelijk (meer...)

Data

Hoe zorg je ervoor dat leerlingen niet blijven zitten?

Hoe zorg je ervoor dat leerlingen niet blijven zitten? ANALYSE - Nederland telt inderdaad veel zittenblijvers. De ervaring in andere landen leert dat je scholen meer vrijheid moet geven om het aantal zittenblijvers te verminderen. (meer...)

Kijkcijfers: Champions League-finale van minuut tot minuut

ANALYSE - Aan de hand van de kijkcijfers per minuut kan je zien op welk moment Robben mist in de Champions League finale. (meer...)

Sark & Soto

Hapje eten bij Herpes Pizza?

Hapje eten bij Herpes Pizza? GRAPPIG - Sommige restauranthouders moeten wat langer nadenken over hun naam. (meer...)

Lekker rustig poepen

Lekker rustig poepen FOTOS - Als je moet, dan moet je. Maar doe het dan wel in stijl. (meer...)

Kennis

De vrije mens is een plattelandsbewoner

De vrije mens is een plattelandsbewoner LEZING - Het gedachtegoed van Jean-Jacques Rousseau wordt regelmatig verantwoordelijk gehouden voor totalitaire regimes als dat van Mao Zedong en de Rode Khmer. Is dat terecht? (meer...)

De eerste bommen op Rotterdam

De eerste bommen op Rotterdam Het is vandaag tweeënzeventig jaar geleden dat de Duitse luchtmacht Rotterdam bombardeerde. De Duitsers waren de Maas al overgestoken en daarmee was hun voornaamste strategische doel in feite al behaald. Ook de Nederlandse verdediging op de Grebbeberg was (meer...)

Advertentie

Boeken

De geschiedenis van mijn middelmatigheid

De geschiedenis van mijn middelmatigheid ESSAY – De zesjescultuur heeft een slechte naam in Nederland. Helaas. Ik ben zelf de vleesgeworden zesjescultuur. De zesminnetjescultuur zelfs: met zo min mogelijk inspanning een net goed genoeg resultaat behalen. Zo lang als ik mij kan herinneren (meer...)

Toeval is logisch

Toeval is logisch RECENSIE - De beste man moet aanvoerder zijn. Dat geldt voor Cruyff, maar ook in de politiek. (meer...)

Politiek

#dtv rechts of centrum-rechts?

#dtv rechts of centrum-rechts? VRAAG - Wat zeggen politieke labels? (meer...)

Dibi en Diepenhorst

Dibi en Diepenhorst COLUMN - Scheefwonen is niet verboden in Nederland, maar toch moest Tofik Dibi op de televisie uitleggen waarom hij nog steeds niet verhuisd is. (meer...)

Muze

Zonder Titel #14

(meer...)

Kunst op Zondag | … en vliegwerk.

Kunst op Zondag | ... en vliegwerk. Met gekunstelde constructies wordt de eurocrisis bestreden. Laat kunst en vliegwerk over aan kunstenaars. (meer...)

Informatiemaatschappij

Piraterij schaadt de filmindustrie nauwelijks

Piraterij schaadt de filmindustrie nauwelijks ANALYSE - Het bioscoopbezoek in Europa blijft hoog. Impact van illegaal downloaden blijkt afwezig. Aanleiding om de hele Europese filmmarkt nader te analyseren om mogelijk effect te kunnen zien. (meer...)

Pakken wat je pakken kan

WEBCAST - Privacy en bedrijven is nog geen goede combinatie. Is er wel genoeg regulering? (meer...)

Leven

Was will das weib?

Was will das weib? OPINIE - Geïnteresseerd als ik ben in het vrouwelijk geslacht (uit zuiver wetenschappelijke motieven, vanzelfsprekend) schafte ik mij deze week de Viva aan, dat de resultaten beloofde van het Grote Relatieonderzoek. Veel wijzer werd ik er niet van. (meer...)

Twee baarden | Laten we beginnen

Twee baarden | Laten we beginnen Het is nu twee dagen mooi weer en ik hoor al mensen klagen dat het te warm is. Als er één volk is dat kan klagen, dan zijn wij het. Alhoewel, dat zeg ik nu wel, maar de (meer...)

Sociaal

Geluk & bijgeloof

Geluk & bijgeloof COLUMN - Geluk is afhankelijk van een paradox. Dat moet Mark Rutte ook nog even doorkrijgen. (meer...)

Het kan ook gratis: bezuinigen op ICT

Voor het onderwijs is er nog veel laaghangend fruit als het om bezuinigingen gaat betoogt Rein Bijlsma, docent aan het AOC Groenhorst College en oprichter van de denktank 24/7 onderwijs. Met name ICT wordt daarbij over het hoofd (meer...)

Media

Dibigate: onze eigen Twitterrevolutie

Dibigate: onze eigen Twitterrevolutie Twitter is volwassen geworden. Dat mogen we toch wel concluderen nu Nieuwsuur een speciale vrouwenstem heeft ingevlogen om gescreendumpte tweets voor te lezen. De aftrap was (tenminste, voor zover ik weet was dit de aftrap, misschien was het (meer...)

Zembla duikt onder met Illegalen

Zembla duikt onder met Illegalen   Een tijdje geleden zag ik op een tentoonstelling deze tekening uit De Zachte Atlas van Nederland van John Rothuizen. Rothuizen maakt een soort plattegronden in perspectief, die hij vol kalkt met anekdotes, waarnemingen en weetjes. Ik las, (meer...)

Rechtsstaat

Spreekrecht ouders is het wel het minste

Spreekrecht ouders is het wel het minste OPINIE - Door de zaak Robert M staat het spreekrecht volop in de belangstelling. Biedt het afleggen van een verklaring een helend effect? Critici menen van niet. Desondanks is het wel het minste dat we voor de ouders (meer...)

Daalt het aantal overvallen echt?

ANALYSE - Het aantal overvallen daalt en de politie spreekt van een trend. Maar criminaliteitsanalist Therese Klok twijfelt daaraan. Lees haar stukken ook op haar weblog. (meer...)

Wereld

Elders in de wereld kiezen Egyptenaren hun president

ELDERS - Gaat Egypte bij de presidentsverkiezingen voor het centrum of voor de extremen? (meer...)

Egyptische verkiezingen: succes niet verzekerd

Egyptische verkiezingen: succes niet verzekerd ANALYSE - Er lijkt een keuze te zijn in Egypte. Maar dat is schijn. (meer...)

Op is op: 1 NedCar voor 1 euro

Op is op: 1 NedCar voor 1 euro

Dit is de eerste bijdrage van onze nieuwe blogger Ranko Rakkan. Zij woont en werkt in Tokyo.

Ook in Japan hebben de media uitgebreid het nieuws opgepikt dat Mitsubishi Motors Corporation (MMC) de productie bij NedCar in het Limburgse Born stopt. Hier ligt het accent natuurlijk ietwat anders. Men stelt vast dat het om de eerste Japanse automaker gaat die zijn productie uit West-Europa terugtrekt. De eerste! Want, zo de nieuwsmakers in Japan, er gaan er beslist meer volgen.

NedCar is definitief bezweken onder een wurgende wisselkoers. Een euro die tegenover de yen in drie jaar tijd 35 procent in waarde is gedaald. Dat betekent dus ook 35 procent minder inkomsten op iedere verkochte auto voor MMC. Tel op je verlies, vooral wanneer in een crisis geteisterd en snel vergrijzend Europa de autoverkoop sterk dalend is. MMC en de andere Japanse autoproducenten lijden gigantisch onder de dubbele last van krimpende verkoop met lage winstmarges (zo niet verlies).

Europa is voor hen dus nauwelijks nog lucratief. Daihatsu besloot daarom al eerder de verkoop van zijn auto’s vanaf 2013 in Europa te staken. Suzuki en Toyota outsourcen een deel van het verkoopproces aan resp. Fiat en BMW. Voor MMC was het al jaren kwakkelend succes in Born niet langer meer te verantwoorden. Want het was geen geheim dat NedCar minstens sinds midden 90-er jaren door MMC en de Nederlandse belastingbetaler genereus in de lucht werd gehouden. Natuurlijk ook dankzij de loonoffers die de werknemers in de loop der jaren brachten.

Nu gooit MMC NedCar in de verkoop. De fabriek mag, wat bestuursvoorzitter Osamu Masuko betreft, voor één euro de deur uit. Mits de koper alle werknemers overneemt. “We zijn met verschillende interessenten in gesprek, onder anderen autoproducenten uit Europa en Azië. Wie bereid is alle werknemers over te nemen, mag de boel voor één euro overnemen. Wij zijn dan bereid het verlies af te schrijven.” Zo citeert het dagblad Asahi Shimbun MMC’s Masuko die maandag een bezoek bracht aan de Nederlandse ambassade in Tokyo. Daar had hij MMC’s besluit toegelicht en de Nederlanders volle steun beloofd aan een goede verkoop van NedCar. ‘Goed’ staat voor behoud van werkgelegenheid in de ogen van Masuko.

Voor Mitsubishi is het kennelijk goedkoper om de fabriek voor een habbekrats weg te geven dan verder te draaien. De cijfers spreken boekdelen. Voor 2011 rekent MMC op een verliespost van 220 miljoen euro op zijn Europa-divisie, terwijl de zaken in Azië zo goed lopen dat MMC in Thailand een nieuwe fabriek nodig heeft. Het heden en de toekomst voor Japans autobouwers ligt in Azië. Deze realiteit belooft niet veel goeds voor de mannen en vrouwen in Born.

foto schoebrand


  1. Lang geleden heb ik daar nog deuren voor de Volvo 440 in elkaar geschroeft… De sfeer viel er overigens zwaar tegen dus wat mij betreft geen jeugdsentiment.

    Ik zou het niet zo heel gek vinden als de Nederlandse staat de tent (terug) kocht voor 1 euro. Men heeft ook al eens een bank gekocht voor veel meer geld, en met een fabriek heb je tenminste nog iets tastbaars in handen. En er dan goedkope elektrische en hybride wagentjes in elkaar laten zetten, voor binnenlands gebruik met fikse belastingkorting en voor de export.

    • Goed plan man. Ieder jaar honderden miljoenen belastinggeld bijleggen zodat die 1500 Limburgers hun baantje kunnen behouden.

      • Als het niet tenminste kosten kan dan moet je het niet doen natuurlijk. Waar jij die honderden miljoenen vandaan haalt is me niet helemaal duidelijk.

        De overheid heeft zelf ook nogal wat voertuigen op de weg. Als je er om te beginnen nu eens voor zorgt dat die allemaal in Nederland gebouwd zijn. In andere landen met een auto-industrie is dat volkomen vanzelfsprekend.

        • Ik weet niet waar jij het vandaan haalt dat de overheid zomaar opeens auto’s kan gaan produceren. En dan ook nog op zo’n kleine schaal.

          Jouw simplistische gedachtegangen leiden dus tot SP zetels.

          • Hoe de overheid “zomaar opeens” auto’s kan gaan produceren? Nou, er staat zomaar opeens een fabriek te koop voor één (1) euro. Koopje, zou ik zeggen.

            Net zoals met die bank die ze kochten kunnen ze er een zetje aan geven, zodat het bedrijf over een paar jaar weer zelfstandig verder kan.

            Wat dat met de SP te maken heeft ontgaat me.

          • Als de Nederlandse overheid heel Volkswagen of SAAB erbij zou kopen dan zouden we kunnen beginnen met auto’s produceren daar.
            Maar met dat ene fabriekje kun je helemaal niks.

        • Ja sorry maar dat mag dus allemaal niet.. dat is illegale staatssteun..

          • Mogen overheden tegenwoordig niet eens meer hun eigen gebruiksvoorwerpen maken? Ik bedoel dat echt serieus als vraag, want ik weet het niet.

  2. Er is wereldwijd gezien een riante over capaciteit in de auto industrie, dan gaan de fabrieken in de ‘dure’ westerse als eerste dicht.

  3. Het is ten eerste een aloud probleem, namelijk dat met kleine autootjes geen geld te verdienen is. Mitsubishi heeft dit schromelijk onderschat en heeft getracht de zaak nog te redden door de Outlander in Born te laten produceren, maar het was al te laat.
    Er worden relatief hoge eisen gesteld aan kleine autootjes, door de markt en door de regelgeving. Ze moeten goedkoop gebouwd worden en aan zoveel mogelijk regelgeving voldoen.
    De enige landen waar kleine autootjes goed verkopen zijn landen waar het vrij besteedbare inkomen relatief laag is, of net zo als in Nederland de belastingdruk op auto’s absurd hoog is.
    Ten tweede, van de Nederlandse markt moest MMC het niet hebben, die is ondanks de gunstige afzetvoorwaarden voor kleine auto’s te klein. De omliggende landen kennen daarnaast een veel lagere belastingdruk, dus daar is de vraag naar kleine auto’s weer niet zo bijzonder groot. Dat bij elkaar opgeteld werkt dit toch wel tegen bij de afzet van auto’s.

    Indien Nederland een grootschalige personenauto-industrie wenst, dan zal de overheid de belastingdruk op auto’s moeten verlagen, met andere woorden, gunstige marktomstandigheden scheppen. Ik denk alleen zelf dat het al te laat is.

    Maar bedenk een hoe het is gekomen dat we wel DAF’s en Scania’s op grote schaal kunnen produceren, er is namelijk geen aankoopbelasting op bedrijfsvoertuigen!

    • De enige landen waar kleine autootjes goed verkopen zijn landen waar het vrij besteedbare inkomen relatief laag is, of net zo als in Nederland de belastingdruk op auto’s absurd hoog is.

      Gezien je redenering (kleine autootjes bij hoge belastingdruk) en de Nederlandse werkelijkheid (bijna iedereen rijdt hier in enorme auto’s), mag ik concluderen dat je bewering over de belastingdruk in Nederland onzin is?

      • Neen Bismarck, er worden hier relatief meer kleine autootjes verkocht dan in Duitsland, België en Engeland. En dat terwijl we als persoon toch niet minder verdienen. De belastingdruk op auto’s is heel erg hoog en daar kies je voor als land.
        Zelf heb ik probleem opgelost met een Toyota Tundra V8 met grijs kenteken (op de zaak) en mijn vrouw (als werkneemster) rijdt een Prius, bijna geheel belastingvrij, ook qua bijtelling.
        De mindere goden onder ons kunnen dit deels bereiken door de privé aanschaf van zo’n kekke Fiat Panda, VW Polo, Misjebusnie Colt en noem ze maar op.
        Ik heb echter nog een bijkomend voordeel, ik schrijf op de Prius af en na 5 jaar verkoop ik dat ding voor weinig aan mezelf, om hem voor veel weer te verkopen, want ook zo’n gebruikte Prius is geld waard, zeker voor de Polo of Panda rijder die toch eindelijk eens wat groters wil.
        Vang ik nog een keer.
        Een goed milieu is goed voor degenen die beter verdienen en daarom de belastingvoordelen beter kunnen benutten.

  4. “behoud van werkgelegenheid”

    Dus wat we hier in Nederland tegen een concurrerende prijs kunnen vervaardigen.

    Auto’s?

    “Zij woont en werkt in Tokyo”

    Vertel!!

    Hoe gaat Japan om met Fukushima?

  5. @7: Volgens mij is de productie van Volkswagen of SAAB echt veel te groot voor de vraag van de Nederlandse overheid aan auto’s.

  6. Doet u mij er maar 10.

  7. Laten ze maar fietsen gaan maken.

PLAATS EEN REACTIE

Toegestane HTML tags

<a href="" title=""> <img alt="" align="" border="" class="" height="" hspace="" longdesc="" vspace="" src="" style="" width=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Ga naar een thema

Waan van de Dag

Volg ons

  • Twitter
  • Facebook
  • RSS Feed for Posts
  • RSS Feed for Comments

Deel een link





Advertentie

Leesvoer