Uitgelicht

Was will das weib?

Was will das weib? OPINIE - Geïnteresseerd als ik ben in het vrouwelijk geslacht (uit zuiver wetenschappelijke motieven, vanzelfsprekend) schafte ik mij deze week de Viva aan, dat de resultaten beloofde van het Grote Relatieonderzoek. Veel wijzer werd ik er niet van. (meer...)

KlikTV

Journalist verzint zandstorm

Journalist verzint zandstorm FILMPJE - Zo slecht... dat moet toch een hoax zijn? (meer...)

De lezing over inkomensongelijkheid die TED niet wilde uitzenden

De lezing over inkomensongelijkheid die TED niet wilde uitzenden CONTROVERSE - In de VS woedt een discussie over het onderstaande TED-filmpje. Nick Hanauer, een vernture capitalist, hield afgelopen maart een presentatie over 'job creators'. TED wilde het niet uitzenden. (meer...)

Schuldencrisis

To ESM or not to ESM?

To ESM or not to ESM? ECHT KIEZEN - In het het debat over het ESM verdrag wordt door Kamerleden veel onzin beweerd. Politici die zeggen dat ze moeilijke keuzes maken maar doen dat juist niet en zadelen de burger met de rekening op. (meer...)

Europees federalisme

Europees federalisme OPINIE - Ik ben vermoedelijk de laatste Europese federalist in Nederland. Dat je een bepaalde visie als enige hebt is soms wat vervelend, maar het aardige is dat je in discussies met chauvinisten vroeg of laat altijd gelijk (meer...)

Data

Hoe zorg je ervoor dat leerlingen niet blijven zitten?

Hoe zorg je ervoor dat leerlingen niet blijven zitten? ANALYSE - Nederland telt inderdaad veel zittenblijvers. De ervaring in andere landen leert dat je scholen meer vrijheid moet geven om het aantal zittenblijvers te verminderen. (meer...)

Kijkcijfers: Champions League-finale van minuut tot minuut

ANALYSE - Aan de hand van de kijkcijfers per minuut kan je zien op welk moment Robben mist in de Champions League finale. (meer...)

Sark & Soto

Hapje eten bij Herpes Pizza?

Hapje eten bij Herpes Pizza? GRAPPIG - Sommige restauranthouders moeten wat langer nadenken over hun naam. (meer...)

Lekker rustig poepen

Lekker rustig poepen FOTOS - Als je moet, dan moet je. Maar doe het dan wel in stijl. (meer...)

Kennis

De vrije mens is een plattelandsbewoner

De vrije mens is een plattelandsbewoner LEZING - Het gedachtegoed van Jean-Jacques Rousseau wordt regelmatig verantwoordelijk gehouden voor totalitaire regimes als dat van Mao Zedong en de Rode Khmer. Is dat terecht? (meer...)

De eerste bommen op Rotterdam

De eerste bommen op Rotterdam Het is vandaag tweeënzeventig jaar geleden dat de Duitse luchtmacht Rotterdam bombardeerde. De Duitsers waren de Maas al overgestoken en daarmee was hun voornaamste strategische doel in feite al behaald. Ook de Nederlandse verdediging op de Grebbeberg was (meer...)

Advertentie

Boeken

De geschiedenis van mijn middelmatigheid

De geschiedenis van mijn middelmatigheid ESSAY – De zesjescultuur heeft een slechte naam in Nederland. Helaas. Ik ben zelf de vleesgeworden zesjescultuur. De zesminnetjescultuur zelfs: met zo min mogelijk inspanning een net goed genoeg resultaat behalen. Zo lang als ik mij kan herinneren (meer...)

Toeval is logisch

Toeval is logisch RECENSIE - De beste man moet aanvoerder zijn. Dat geldt voor Cruyff, maar ook in de politiek. (meer...)

Politiek

Spies verdedigt alles

Liesje liegt. De minister wil het dubbele paspoort alleen maar verbieden om Geert Wilders te paaien. Dát is de dubbele agenda van minister Liesbeth Spies.” Dat concludeerde ik 6 weken geleden. Het kabinet Rutte viel en Liesje kwam (meer...)

D66 en GroenLinks riskeren aanslag op de vrijheid van meningsuiting

VERSOEPELING VAN HET ONTSLAGRECHT KAN LEIDEN TOT AANTASTING VAN DE VRIJHEID VAN MENINGSUITING VAN WERKNEMERS (meer...)

Muze

Zonder Titel #14

(meer...)

Kunst op Zondag | … en vliegwerk.

Kunst op Zondag | ... en vliegwerk. Met gekunstelde constructies wordt de eurocrisis bestreden. Laat kunst en vliegwerk over aan kunstenaars. (meer...)

Informatiemaatschappij

Piraterij schaadt de filmindustrie nauwelijks

Piraterij schaadt de filmindustrie nauwelijks ANALYSE - Het bioscoopbezoek in Europa blijft hoog. Impact van illegaal downloaden blijkt afwezig. Aanleiding om de hele Europese filmmarkt nader te analyseren om mogelijk effect te kunnen zien. (meer...)

Pakken wat je pakken kan

WEBCAST - Privacy en bedrijven is nog geen goede combinatie. Is er wel genoeg regulering? (meer...)

Leven

Scheermesje

Scheermesje COLUMN - Na acht jaar sportschoollidmaatschap heb ik wel geconstateerd dat ik me niet echt zorgen hoef te maken over mijn lichaam. (meer...)

Twee baarden | De vermoedelijke toedracht

Twee baarden | De vermoedelijke toedracht   In de jaren zeventig van de vorige eeuw – ik spreek voor de historici onder u – groeide alles nog als kool en straalden de mensen van geluk terwijl ze de essays van W.F. Hermans lazen. Het (meer...)

Sociaal

Woorden: is de sociale huisvesting afgeschaft

Woorden: is de sociale huisvesting afgeschaft ANALYSE - Woorden doen ertoe. De woorden van de vier woninggiganten voor een nieuwe woningmarkt suggereren dat er geen sociale huisvesting meer overblijft. (meer...)

D66 en GroenLinks riskeren aanslag op de vrijheid van meningsuiting

VERSOEPELING VAN HET ONTSLAGRECHT KAN LEIDEN TOT AANTASTING VAN DE VRIJHEID VAN MENINGSUITING VAN WERKNEMERS (meer...)

Media

Dibigate: onze eigen Twitterrevolutie

Dibigate: onze eigen Twitterrevolutie Twitter is volwassen geworden. Dat mogen we toch wel concluderen nu Nieuwsuur een speciale vrouwenstem heeft ingevlogen om gescreendumpte tweets voor te lezen. De aftrap was (tenminste, voor zover ik weet was dit de aftrap, misschien was het (meer...)

Zembla duikt onder met Illegalen

Zembla duikt onder met Illegalen   Een tijdje geleden zag ik op een tentoonstelling deze tekening uit De Zachte Atlas van Nederland van John Rothuizen. Rothuizen maakt een soort plattegronden in perspectief, die hij vol kalkt met anekdotes, waarnemingen en weetjes. Ik las, (meer...)

Rechtsstaat

Spies verdedigt alles

Liesje liegt. De minister wil het dubbele paspoort alleen maar verbieden om Geert Wilders te paaien. Dát is de dubbele agenda van minister Liesbeth Spies.” Dat concludeerde ik 6 weken geleden. Het kabinet Rutte viel en Liesje kwam (meer...)

D66 en GroenLinks riskeren aanslag op de vrijheid van meningsuiting

VERSOEPELING VAN HET ONTSLAGRECHT KAN LEIDEN TOT AANTASTING VAN DE VRIJHEID VAN MENINGSUITING VAN WERKNEMERS (meer...)

Wereld

Nieuwe regel: max twee vliegen per toilet

ELDERS - Chinese machthebbers geloven in maakbaarheid, maar soms gaat dat geloof wel erg ver. (meer...)

Romney’s Latinoprobleem

Romney's Latinoprobleem ANALYSE - Romney heeft een electoraal probleem: hij heeft de Latino's van zich vervreemd. Maar dat hoeft geen onoverkomelijk obstakel te blijken. (meer...)

Over boom, boot en de dood

Wat heb je toch een malle mensen die zich druk maken om niks. Dat was een beetje de toon in de media de afgelopen dagen over de Dooie Boom van Anne. Waar een paar jaar geleden nog felle discussies en juridische geschillen werden uitgevochten over de doodzieke kastanje, wordt de ophef van toen – door diezelfde mensen – nu als onzinnig gekrakeel beschouwd. Een boom gaat immers dood, zo weten sinds kort ook commentatoren, deskundologen en stichtingen. En inzicht, ook achteraf, is toch inzicht.

Hoe zou dat straks gaan, als zeilmeisje Laura permanent kopje onder gaat bij de Azoren, aangevaren wordt door een olietanker in de Golf van Aden of van pure vermoeidheid midden op de Pacific van dek kukelt? Hebben we het dan geleerd en weten we dat bij zo’n onderneming de dood nu eenmaal een optie is? Zullen we respectvol de hoed afnemen en zacht praten over de moedige recordpoging en het helaas treurige einde? Natuurlijk niet. Wat er wel gebeurt kan ik u alvast vertellen: de eerste weken van mei 1945 zullen erbij verbleken. Het wordt een bijltjesdag extravaganza.

Hele jeugdzorgorganisaties wordt door het daadkrachtige kabinet direct weggesaneerd, de rechtelijke macht onthoofd en de ouders van Laura worden achtervolgd door woedende meutes, opgehitst door dezelfde commentatoren die nu het dappere ketelbinkie trots aanmoedigen en uitzwaaien “omdat ze haar ding doet”.

Begrijp me goed: ik wil natuurlijk dat Laura haar zeiltocht overleeft (straks wordt ik geretweet door Bert Brussen met de kop: “Doodwensen doe je zo”), maar de dood kan iets prachtig verhelderends hebben. Gelukkig gaan bomen gewoon dood, om een bizar conflict over de toekomst van een doodgewone kastanje te beslechten. Gelukkig sterven er nog steeds mensen die de K2 of Everest beklimmen, basejumpen vanaf gevaarlijke kliffen of de wereld rondzeilen in een miniscuul zeilbootje. Want zonder doodsgevaar is het een prestatie van niks.

Maar het is jammer dat het zover moet komen voordat mensen pas gaan beseffen dat je gewoon, heel banaal, ingehaald kan worden door de dood. In de vorm van een windvlaag om een paar Amsterdamse grachtenpanden of een passaatwind op open zee.

En om in dat laatste geval de commentatoren voor te zijn zeg ik nu vast: de beslissing van de rechter om Laura te laten gaan is op zijn zachts gezegd wonderlijk, en Jeugdzorg had zich met alle middelen moeten verzetten tegen het vertrek. Maar allemachtig, wat zijn dat voor ouders? Een meisje van 14, ongekust, in haar eentje een levensgevaarlijke recordpoging laten ondernemen omdat ze zo graag de jongste wereldzeilster wil zijn? Zijn jullie helemaal van de pot gerukt? En wat als ze het er niet levend afbrengt. Deed ze dan “in ieder geval wat ze het allerliefst wilde?”

Maar ik wens Laura zelf alle succes en gezondheid. En die boom, kunnen ze die niet opzetten of zo?


  1. Hield Reinout Oerlemans geen oogje in het *winkwink* zeil? Goed stuk verders. En mensen die zinnen uitspreken waarin de woorden ‘ding’ en ‘doen’ een prominente rol spelen, wens ik sowieso een enkeltje naar een of andere Bermudadriehoek toe.

  2. 002

    ‘Maar het is jammer dat het zover moet komen voordat mensen pas gaan beseffen dat je gewoon, heel banaal, ingehaald kan worden door de dood.’

    Ben je zo’n naïef mens?
    Nooit wat meegemaakt of zo?
    Man man.

  3. En over een jaar:
    “Wat heb je toch een malle mensen die zich druk maken om niks. Dat was een beetje de toon in de media de afgelopen dagen over het zeilmeisje. Waar een jaar geleden nog felle discussies en juridische geschillen werden uitgevochten over de reis, wordt de ophef van toen – door diezelfde mensen – nu als onzinnig gekrakeel beschouwd.”

    Ben benieuwd of je bij haar veilige terugkomst zelf ook een dergelijk inzicht (ook achteraf) weet te tonen :P

  4. Toen ik voor het eerst de (ongecensureerde) versie van Anne Frans boek las, was ik zwaar onder de indruk.
    Het leeftijdsperspectief van waaruit het boek toen-der-tijd geschreven was, benaderde de mijne (toen).
    Vergeet die boom (ik wist zelfs niet dat er heisa over gemaakt werd ..
    Maar vergeet toch vooral niet om dit boek aan uw kinderen te laten lezen.
    Anders is ze echt zoals zo vele toen, voor niets gestorven.

  5. @3 Dan zal ik haar van harte en oprecht feliciteren met haar prestatie. Maar mijn dochter kan zon avontuur tot haar 18e mooi vergeten.

  6. @5 mee eens, maar Laura is mijn dochter niet. Andere mensen aanspreken op hun (gebrek aan) ouderschap is lastig, ik heb er zelf namelijk nogal een godsgruwelijke hekel aan als het mij gebeurt.

  7. @5 Opvoeden is loslaten.

  8. Het anna frank huis is voor mij zoiets als kinderdijk of floriade, kom ik niet. I’m not a tourist, I live here. Wat nou boom?
    En of Laura terugkomt of niet is straks mogelijk die ouders te verwijten. Dat is dan op zich ondragelijk, doch cynisch bijtend internet zal er nog vele schepjes op doen. Doe ik dan aan mee. Want als die ouders er al geen kudt om geven wat zal ik me dan drukmaken over wietsen he?

  9. @7 Dat zullen een aantal van mijn buurtgenoten, wiens 8-jarigen nog tot elf uur op straat gillen, helemaal beamen. Ik behoud me het recht voor om dat een kutopvoeding te vinden. “Opvoeden is loslaten”.. man, dat is babyboomerspraat! Opvoeden is vooral durven verbieden. Prettiger voor jezelf, veel prettiger voor je omgeving en noodzakelijk om kinderen een sociaal besef mee te geven. Teleurstellingen zijn een goede voorbereiding op het echte leven. Als een kind daarmee kan omgaan, dan komt het verder in het leven.

  10. @share het is Anne Frank. Met een e. Je zou haar dagboek eens moeten lezen. Gaat ook nog over andere dingen dan die boom.

  11. 011
    extreem-links liberaal | 26 augustus 2010 | 15:48

    ” verbieden. (…) is noodzakelijk om kinderen een sociaal besef mee te geven.”

    The lies we tell ourselves …

  12. @11 hihi.. alweer iemand zonder kinderen!

  13. 013
    extreem-links liberaal | 26 augustus 2010 | 16:08

    @11: Nope. 1 zoon, drie jaar oud.

  14. dan zou ik maar eens snel gaan verbieden voordat het te laat is ;-)

  15. 015
    extreem-links liberaal | 26 augustus 2010 | 16:13

    @14 Zomaar in wilde weg dingen gaan verbieden ? Waarom ???

    (NB: ik heb nooit gezegd dat ik niet aan verbieden deed)

  16. ow… dus toch verbieden?! u verbiedt dus ook?! als het moet, aha dan is het goed!

  17. 017
    Horst Grogmuller | 26 augustus 2010 | 16:38

    Misschien verbiedt ie wel, maar niet om sociaal besef mee te geven.

    Gewoon als hobby of zo.

  18. @9 Je snapt het dus niet.
    Langzaam loslaten is het uiteindelijke doel van opvoeden. Opvoeden, beschermen, maar vooral ook uiteindelijk zelfstandig verantwoorde keuzes durven laten maken. Anders zijn ze als ze volwassen helemaal niet volwassen en zelfstandig en hebben ze niets van het leven geleerd. Kansen grijpen en teleurstellingen verwerken als het af en toe misgaat. Dromen verbieden puur omdat het weer iets anders is lijkt me overtrokken en een kind laten opsluiten in een jeugdzorginstelling volkomen gestoord. Enig idee wat de schade is die daardoor wordt veroorzaakt? Reactionaire taal van (jalourse) mensen met zeefobie die een ander die wel hun dromen najagen het Laura niet gunnen.

    Loslaten en beschermen. Tuurlijk is voor velen zeezeilen geen optie, dus weinigen zullen serieus dat willen of kunnen. Laura kan mede door haar jeugd wel zo goed zeezeilen dat het verantwoord is, korte etappes, veilige route, communicatie, zeilkennis en ervaring, langere rustperiodes aan wal, bescherming nwe boot, en met volkomen legaal afstandsonderwijs.
    Loslaten als het kan.

  19. Want zonder doodsgevaar is het een prestatie van niks.”
    Waarmee ook mijn saaie burgermansleventje tot een prestatie is verheven.

    Veel banaler wordt het wanneer Laura de reis volbrengt, inclusief het overleven van een paar spannende stormpjes of walvissen die op de boot springen, en dan aan wal bij de eerste de beste najaarsstorm door een tak (slechts een tak, niet eens een hele boom) dodelijk wordt getroffen.

  20. @18: +1

    @16 & 17: vreemde discussie voeren jullie.

    Lees mijn allereerste post nog eens goed; het ging helemaal niet om verbieden op zich. ‘Tuurlijk verbied ik ook.
    - Pappa mag ik de snelweg oversteken ?
    - Nee, want dat is levensgevaarlijk. Kijk: de autos rijden heeeeeel hard, en als … (vul zelf maar de rest in).

    Alleen doe ik het niet om “sociaal besef te geven” of dat soort onzin.

    Waar het mij om gaat is dat veel regels et verboden er helemaal niet zijn voor het kind, maar voor de ouders, om het lekker rustig te hebben, geen gezeur. En dat wordt dan uitgelegd als “dat is goed voor hem, daar word je hard van, t’is voor zijn sociaal besef blablabla”. Bullshit. En vaak geloven die ouders het zelf. Zodoende: the lies we tell ourselves…

    (blijf voor dat soort mensen altijd bij mij de vraag: als het leven zoveel prettiger is zonder kinderen, waarom begin je er dan in hemelsnaam aan ?)

  21. Vroeger gingen mensen lullen op café, nu komen ze naar Sargasso.

  22. Sja. Hier mag je tenminste een rokertje opsteken.

  23. 023

    Nice & L.O.L. (Niet negatief of sarcastisch bedoeld hoor, gewoon leuk!)

    Greets Javello!

PLAATS EEN REACTIE

Toegestane HTML tags

<a href="" title=""> <img alt="" align="" border="" class="" height="" hspace="" longdesc="" vspace="" src="" style="" width=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Ga naar een thema

Volg ons

  • Twitter
  • Facebook
  • RSS Feed
  • RSS Feed for Comments
  • YouTube

Waan van de Dag

Nieuwste reacties

Actieve discussies

Deel een link