Nuance onder de zeespiegel verdwenen
Sargasso rekent het na: zogenaamde nieuwe IPCC-blunder wederom overdreven in de media
Iedere krant wil een graantje meepikken in het Climate-gate bachanaal. Hele redacties speuren daarom momenteel in het IPCC rapport naar foutjes en laten zich inspireren door activistische klimaatontkenners. Wat je ook schrijft over het IPCC: het is op dit moment immers altijd raak, oplage-technisch gezien. Zelfs weekblad Vrij Nederland, dat toch niet gerekend kan worden tot de sensatiejournalistiek, vond dat het moest komen met haar eigen IPCC fout. In hoofdstuk 12, pagina 147 van IPCC AR4 trof men cijfers over de kwetsbaarbaarheid van Nederland aan: “55% van Nederland ligt onder de zeespiegel en in dit gebied wordt 65% van het bruto nationaal product geproduceerd”. Dit zou in tegenspraak zijn met cijfers van het CBS dat stelt dat slechts 20% van Nederland onder de zeespiegel ligt en dat daar maar 19% van het BNP wordt geproduceerd? De onderzoeker in kwestie die deze cijfers aan het IPCC had aangeleverd wist niet hoe snel hij zijn fout moest erkennen, de schrik zit er goed in. Delta-gate was geboren! VN kopte: Nieuwe fout klimaatpanel ontdekt, het feest kon beginnen. Vandaag recycled de Volkskrant het artikel van VN onder de ronkende kop: Politici woedend na nieuwe blunder in klimaatrapport, Delta-gate is lekker opweg, maar haalt ze het weekend wel?
Hier is wat nuance. De beleidsmakers die nu zo woedend zijn op het IPCC zijn slachtoffer van hun eigen ‘luiheid’, zij wilden immers een IPCC rapport dat ze konden begrijpen en dan krijg je dergelijke simplificaties. Sargasso rekent het even fysisch geografisch aan u voor. Het kaartje toont het oppervlak van Nederland dat regelmatig overstroomd is door de zee en de grote rivieren, getuige sedimenten daarvan uit de laatste 3000 jaar en getuige de geschiedenis van bewonen en terpen en dijken bouwen in die gebieden (dank Dr. Banner). Dit kan je vergelijken met de hoogtekaart van Nederland (bijvoorbeeld www.ahn.nl). De rand van het overstromingsgebied loopt tussen 1 en 2 meter boven zeeniveau langs de kust en langs de grote rivieren richting Duitsland meters hoger. Dit alles bij zeespiegelstanden en klimaat zoals in het recente verleden: bewezen overstromingsgebied in de huidige situatie zonder toekomstvoorspellingen. Voor Nederland komt het er op neer dat bij afwezigheid van dijken 51% van Nederland kans loopt regelmatig onder water te staan. Juist ook delen die boven de zeespiegel liggen! Het percentage (55%) dat in het IPCC rapport genoemd wordt in het hoofdstuk over kwetsbaarheid is dus helemaal ‘niet zo fout’, want dit is het deel van Nederland dat gevaar loopt bij zeespiegelstijging en meer extreme events.
Hiernaast kunt u de kaart opklikken die het areaal overstroombaar land weergeeft. Hier treft u een excel file met exacte cijfers per provincie en uitleg over deze analyse.
Voor de nerds: voor hele provincies en voor de overstroomde delen is uitgerekend wat de Mediane hoogte is, dwz. 50% van deeloppervlak ligt daar boven en 50% ligt daar beneden – de data is afkomstig van van www.ahn.nl Nog een paar interessante feiten:
■ 50% van Noord-Holland ligt meer dan 1 meter onder gemiddelde zeespiegel (=NAP)
■ meer dan 50% van Zuid-Holland ligt onder de gemiddelde zeespiegel (=NAP).
■ In Noord Nederland ligt de overstromingsrand rond 1 m + NAP
■ In Gelderland op de grens met Duitsland op 10 m + NAP
■ In Zeeuws Vlaanderen ligt de overstromingsrand op 2 m +NAP
■ In Midden Limburg ligt de overstromingsrand langs de Maas op 20 m +NAP
Opmerkelijker is eigenlijk dat het CBS volgens het VN-artikel slechts een derde van Nederland (33%) als ‘potentieel overstroombare gebied’ classificeert? Uitgaande van de hoogtekaart is 51% ‘potentieel overstroombare gebied’ waarvan 20% is drooggelegd en vrij eenvoudig verdedigd kan worden (deden ze 1000 jaar geleden al), die andere 20% met iets meer moeite (pompen, malen, compartimenteren zware dijken) en dan is nog 10% ”uiterwaard” en “Biesbosch” e.d. (overstroomt dus nu ook al, als het zo uitkomt).
Dat het IPCC de deltagebieden te simpel benadert dat is onder delta-wetenschappers al wel langer bekend, zie bijvoorbeeld de inhoudsopgave van Nature Geoscience in de laatste 1,5 jaar, waar veelvuldig om aandacht hiervoor gevraagd wordt. De IPCC-cijfers over Nederland zijn op de letter fout, maar bij juiste beschouwing zeker niet irrelevant.







