Uitgelicht

De PVV onderzoekt een misstand: laten we ze helpen

De PVV onderzoekt een misstand: laten we ze helpen CROWDSOURCING - Help de PVV een handje een vreselijk misstand uit de wereld te helpen. Geef je loodgieter aan! (meer...)

KlikTV

The Legend of the 3 Tits Hills

The Legend of the 3 Tits Hills WHAT IF.. - Door goudmijnbouw zijn er van de 3 Tits Hills in Bolivia nog maar 2 over. What If We Change is een interactief platform over mensen en herstel van ecosystemen. (meer...)

Argentijnse president Kirchner tegen Britse premier Cameron: “give peace a chance”

Argentijnse president Kirchner tegen Britse premier Cameron: SPANNINGEN - Nu Prince William op de Falkland eilanden gearriveerd is samen met verschillende oorlogsschepen lopen de spanningen tussen Argentinië en Groot-Britannië op. (meer...)

Oproep

Vrijwilligers gezocht voor groot armoedeproject

Vrijwilligers gezocht voor groot armoedeproject OPROEP - Waar vallen de klappen van de crisis? Welke gemeenten en welke maatschappelijke groepen worden het hardste getroffen? Help Sargasso mee om daar inzicht in te krijgen in een vernieuwend project. (meer...)

Schuldencrisis

De alternatieve inbedding van de Griekse crisis

De alternatieve inbedding van de Griekse crisis OPINIE - De Griekse staat is nooit onafhankelijk geweest, dat was en blijft een onoverkomenlijk probleem. (meer...)

Het echte probleem van Griekenland

Het echte probleem van Griekenland Het echte probleem van Griekenland is niet economisch. Het is de onmogelijkheid om te hervormen. Het stroprige en opgeblazen staatsbestel maakt iedere poging tot verandering een Herculische taak en maakt iedere politieke belofte bij voorbaat een loze, stelt (meer...)

Data

Migratiepatronen verbeeld

Migratiepatronen verbeeld MOOI - Ja, saaie kop, maar het filmpje mag er zijn. Ieder jaar verhuizen 300.000 Noren. Hoe zien die verhuisbewegingen eruit als je ze door de datamolen haalt? Wat je krijgt is een soort Noorwegen van Boven. (meer...)

Vrijwilligers gezocht voor groot armoedeproject

Vrijwilligers gezocht voor groot armoedeproject OPROEP - Waar vallen de klappen van de crisis? Welke gemeenten en welke maatschappelijke groepen worden het hardste getroffen? Help Sargasso mee om daar inzicht in te krijgen in een vernieuwend project. (meer...)

Kennis

Evolutie in een reageerbuis

Evolutie in een reageerbuis ONDERZOEK - Hoe is meercellig leven ontstaan? Recent onderzoek met bakkersgist, verbluffend eenvoudig in opzet, schijnt een nieuw licht op deze belangrijke overgang van ééncellig naar meercellig leven. (meer...)

Speakers Academy

Speakers Academy COLUMN - Bla bla bla bla bla bla bla Speakers Academy bla bla bla bla bla bla bla sprekers bla bla bla. (meer...)

Advertentie

Boeken

De man die niet begraven wilde worden

De man die niet begraven wilde worden RECENSIE - En nu zijn Nora en de meisjes weg. Ham is dood. Ik heb geen werk meer. En dat ik geen leven heb gehad met Awatif, ook dat is mijn schuld. Alles dreigt in vlammen op te (meer...)

Boekrecensie – Niemand in de stad

Drinken, feesten, luieren. Typische studenten spelen de hoofdrol in ‘Niemand in de stad’, de tweede roman van Philip Huff. Maar onder het studentikoze laagje schuilt meer. Vaders en verliefdheid leggen de echte basis van de vriendschap tussen de (meer...)

Politiek

Verbinden ja, maar liever geen moskee

ANALYSE - Amsterdam-Oost zegt problemen te hebben met de activiteiten van twee moskeeen, maar waarom, dat blijft onduidelijk. (meer...)

KSTn | Verbod op gelaatsbedekkende kleding

KSTn | Verbod op gelaatsbedekkende kleding ANALYSE - De teksten van het wetsvoorstel voor het boerkaverbod zijn bekend. De tekst is juridisch wankel, de doelstelling dubieus en de Raad van State was ook tegen. Maar vormt u zelf maar een oordeel. (meer...)

Muze

Stambomen en mobiles

Stambomen en mobiles COLUMN - Zelden waren Wetenschap en Kunst zo met elkaar verweven als in de periode van renaissance tot en met verlichting. Sindsdien zijn ze uit elkaar gedreven: wetenschappers specialiseerden zich ad absurdumen kunstenaars staarden meer en meer naar (meer...)

Heksenjacht door de Kleine IJstijd

Heksenjacht door de Kleine IJstijd COLUMN - Aan het begin van de Kleine IJstijd waren er veel heksenvervolgingen. Dit leidde tot een nieuw genre in de schilderkunst: heksenschilderijen (meer...)

Informatiemaatschappij

Revolutionair lol trappen op het internet

Revolutionair lol trappen op het internet ANALYSE - De online sociale beweging Anonymous maakte het leven van tieners kapot met treiterij, maar schoot Tunesiërs te hulp toen Ben Ali’s regime de Jasmijnrevolutie probeerde neer te slaan. Hoe werkt deze ongrijpbare beweging, zonder formele leiders, (meer...)

Google gaat ook censureren

De belofte van vrije wereldwijde communicatie via het internet wordt steeds moeilijker haalbaar. Nationale wetgeving en bedrijfsbelangen domineren. (meer...)

Leven

Aantallen huilende mensen

DOOD - Enige tijd geleden vroeg mijn vrouw me welke muziek er op mijn begrafenis gedraaid moet worden. Er was een aanleiding voor de vraag, maar die kan ik me niet meer herinneren. Ik geloof niet dat ik (meer...)

Moppen over Homs

COLUMN - Wat me aan de huidige politieke situatie opvalt, is het ontbreken van een equivalent van Links lachen. Dat komt niet doordat de mop als genre is gestorven en het komt ook niet door gebrek aan humor (meer...)

Sociaal

Verbinden ja, maar liever geen moskee

ANALYSE - Amsterdam-Oost zegt problemen te hebben met de activiteiten van twee moskeeen, maar waarom, dat blijft onduidelijk. (meer...)

Het nieuwe CDA en de schrijnende gevallen

OPINIE - Waarom moest voor Sahar en Mauro maandenlang een waar mediaoffensief op touw gezet worden, terwijl Abdul redelijk in de luwte snel zijn verblijfsvergunning herkreeg en hij hier mocht blijven met zijn kinderen? (meer...)

Media

Brief aan Willem Holleeder

BRIEF - Nu de terrorwinter des doods definitief lijkt ingetreden, moest ik opeens aan u denken. Ik kreeg een soort Home Alone (Lost in New York)-achtig beeld waarbij u á la Kevin McAllister doelloos door het besneeuwde park (meer...)

Trouw met mij

Trouw met mij VERHAAL - Evlen benimle is de Turkse versie van datingshows als Take me out. Maar hier gaat het niet om een gezellig avondje uit, maar om de real deal. Er zal getrouwd moeten worden. (meer...)

Rechtsstaat

Alan Turing: als de geschiedenis het recht raakt

Alan Turing: als de geschiedenis het recht raakt OPINIE - De veroordeling van Alan Turing, in de vroege jaren vijftig, was en is een schande. Toch krijgt hij geen eerherstel, tenminste niet officieel. Revisionisme is ongewenst, maar kun je zo'n dwaling wel laten voortleven? (meer...)

KSTn | Verbod op gelaatsbedekkende kleding

KSTn | Verbod op gelaatsbedekkende kleding ANALYSE - De teksten van het wetsvoorstel voor het boerkaverbod zijn bekend. De tekst is juridisch wankel, de doelstelling dubieus en de Raad van State was ook tegen. Maar vormt u zelf maar een oordeel. (meer...)

Wereld

Arabische Lente slaat Palestijnen niet over

ANALYSE - De Arabische Lente lijkt voorbij te gaan aan de Palestijnen. Toch gebeurt er wel degelijk iets: Hamas en Fatah lijken naar elkaar toe te groeien. (meer...)

Rosenthal doet het weer

Rosenthal doet het weer ANALYSE - Minister Uri Rosenthal blokkeert weer een kritische internationale verklaring over Israel. Waar maakt hij zich eigenlijk zo druk om? (meer...)

Leesvoer

het Saillant | De grillen van de massa

SaillantLOGOGeen regering moet zich laten leiden door de grillen van de massa.

Groot-Brittannië komt dit jaar met een extra belasting op de bonussen van bankiers terwijl President Barack Obama vorige week de Financial Crisis Responsibility Fee aankondigde. In beide landen hield al maandenlang volkswoede jegens bankiers huis. Soortgelijke kreten als “Laat de rijken de crisis betalen!” worden aan onze kant van de oceaan gehoord. Overheden wereldwijd laten zich door dit sentiment leiden en komen met nieuwe wetgeving om banken en bankiers in te tomen.

“We willen ons geld terug,” verklaarde Obama tijdens de aankondiging van zijn nieuwe belasting, “en we gaan het halen ook.” Het Witte Huis pochte dat de regeling slechts “grote” banken treft. Hebben zij minder dan $50 miljard in huis dan hoeven banken niet bij te dragen. Op deze manier zal maar liefst 60% van de opbrengst van ‘s lands tien grootste banken komen—ook al hebben zij het merendeel van de befaamde kapitaalinjecties reeds terugbetaald. Dat is volgens de president niet genoeg. “Als deze bedrijven gezond genoeg zijn om gigantische bonussen te kunnen betalen dan zijn zij zeker gezond genoeg om elke cent aan de belastingbetaler terug te betalen.”

In feite krijgt de belastingbetaler natuurlijk geen cent van het geld te zien. De overheid heeft immers miljarden moeten lenen om de banken uit de brand te helpen en moet nu het eigen huishoudboekje op orde zien te krijgen.

Obama ergert zich niet slechts aan de bonussen. Nee, banken maken zich wederom schuldig aan “risicovolle speculaties” met als doel snel geld te verdienen. Het lijkt wel business as usual en dat “reflecteert niet waar het land doorheen is geweest.”

Waar het land in feite doorheen is geweest is een enorme uitbreiding van overheidsinmenging in de financiële sector. Toen enkele banken op het punt stonden om te vallen schoot de overheid maar al te graag te hulp, ook al noemt Obama het nu een “walgelijke” maatregel. Willekeurig werd in de hoofdstad besloten welke banken “te groot” waren om failliet te gaan. Of zij nu wilden of niet, geld kregen ze terwijl bijvoorbeeld Lehman Brothers ten onder ging. De meeste getroffen banken hebben de leningen zo snel mogelijk getracht terug te betalen om verdere bemoeienis van overheidswege te voorkomen. Tevergeefs. De kiezer schreeuwt om bloed dus moeten er koppen rollen en wie zijn er nu een makkelijker doelwit dan de sigaarrokende, zichzelf verrijkende bankiers die de recessie op hun geweten zouden hebben? Washington geeft en neemt en bankiers hebben geen idee welke wet hen morgen te wachten staat. Dat is niet de gang van zaken in een rechtsstaat. Dat is het kenmerk van een regering die zich laat leiden door de grillen van de massa en het siert een republiek als de Verenigde Staten absoluut niet.


  1. Als ik failliet ga, is er een heel specifieke volgorde waarin mijn nog bestaande tegoeden en goederen, en ook waarschijnlijk een groot deel van mijn toekomstige inkomsten worden afgedragen, en aan wie. Als daar problemen mee zijn, beslist de rechter en bij mijn hypotheek moet ik voor dat soort dingen expliciet tekenen. Dat is een heel wijds geaccepteerde constructie: je bent het vertrouwen even niet waard gebleken, dus willen de schuldeisers versneld geld zien en omdat ze allemaal staan te dringen, wordt dat heel specifiek gemaakt – aan wie, in welke mate, en met welke snelheid.

    Waarom is dat hier anders ? Die banken waren zo goed als failliet – waarom mag de staat, die toch die dingen gered heeft, niet op een heel precieze manier bepalen in welke mate het geld terug komt, als het er weer is ? Dat is toch niet meer dan redelijk ?

  2. Nick. Waar heb je het over?

    Of zij nu wilden of niet, geld kregen ze

    ???

  3. 003

    Nick, serieus?

    Is dit in lijn met de 2 regels van bankieren?

    1) het is jullie schuld
    2) zie regel 1.

  4. 004

    “de grillen van de massa” …heette dat niet democratie? een verziekt financieel systeem heeft correctie nodig, dat weet de massa al lang, maar heeft daar nooit iets aan kunnen doen. Nu is er een duidelijke aanleiding waarin lang gekoesterde frustratie kan worden geuit.

  5. Ik dacht even dat nick wat aan de beterende hand was qua stukjes, maar ik zie dat-ie weer op z’n oude vertrouwde niveau is.

  6. Geen massa moet zich laten leiden door de grillen van een regering! Ook geen enkeling, trouwens.

  7. Als ik bij de quote blijf en de rest maar even laat voor wat het is, dan houdt dat dus in dat een heel klein groepje zich ontkoppelt van de rest van de bevolking en haar eigen gang gaat, lees: dus erg goed voor zichzelf gaat zorgen.

    De bevolking is dienend aan de regering en niet omgekeerd?

    The road to revolution.
    Don’t know where don’t know when.

    Je hebt zeker geschiedenislessen gemist @Nick?

  8. Ach meneer Ottens toch…
    Quote: “Washington geeft en neemt en bankiers hebben geen idee welke wet hen morgen te wachten staat. Dat is niet de gang van zaken in een rechtsstaat.”

    Laten we het eens anders stellen:
    Bankiers geven niets en nemen alleen maar. De burgers en overheden hebben geen idee welke financiële rampspoed hen morgen weer te wachten staat. Dat zou niet de gang van zaken moeten zijn in ordentelijk georganiseerde samenlevingen.

  9. Of zij nu wilden of niet, geld kregen ze

    Wil je beweren dat deze banken zichzelf liever failliet hadden laten gaan? En dat de overheid dat dan maar had moeten laten gebeuren?

    In feite krijgt de belastingbetaler natuurlijk geen cent van het geld te zien. De overheid heeft immers miljarden moeten lenen om de banken uit de brand te helpen en moet nu het eigen huishoudboekje op orde zien te krijgen.

    In welke wereld maken belastingbetalingen geen onderdeel uit van het huishoudboekje van de overheid?

  10. 010

    In het NRC van afgelopen zaterdag een artikel over een Amerikaanse bank waar 33% (was eerst hoger) van de winst voor de bankiers is, de 25 miljard van de staat is terug betaald, en ze hebben waarschijnlijk nog probleempjes met hypotheek afschrijvingen. Nee, inderdaad, de overheid moet zich niet laten leiden door de domme en vijandige burgers! Want de bankiers hebben laten zien hoe ze voor zichzelf alles goed weten, onfeilbaar zijn, en zichzelf naast goed hebben gezet, dus ophouden met regulering en andere DDR-maatregelen!

  11. ‘De grillen van de media-hypes’ zijn ergerlijk, zeker als populistische politici daar enorm op gaan inspelen.
    ‘De grillen van de massa’ zijn, zoals hierboven al eerder aangegeven, onderdeel van het democratisch proces. Sowieso heeft in dit geval ‘de massa’ gewoon gelijk omdat de bonussen buitenproportioneel hoog zijn.

  12. 012

    Bij mijn weten heeft wat de massa wil geen bal te maken met wat de politiek moet doen. Als massa stem je op een partij(programma) en deze partij moet dan zijn partijbeloftens zo goed mogelijk nakomen, binnen de kaders van de gevormde coalitie. Wanneer de massa vervolgens gaat schreeuwen dat bankiers/moslims/Balkenende IV op de brandstapel moeten, dan HOEFT de politiek daar niets mee te doen. Alleen wanneer de macht van de meute zo groot is geworden dat deze het politieke proces stuurt (de term is ochlocratie), krijg je dit soort onzinnige besluiten.
    Een politieke partij moet doen wat het (samenhangend)partijprogramma belooft, niet meer en niet minder. Als de kiezer het er niet mee eens is, moeten ze zelf maar een politieke partij beginnen. Iedere politicus die zijn oren laat hangen naar wat de massa op de korte termijn wil, moet met het schaamrood op zijn kaken maar weer eens een paar lesjes maatschappijleer gaan volgen, en vervolgens heel hard een andere baan gaan zoeken. Iedere kiezer die meent dat de politiek naar hem of haar moet luisteren, verdient het stemrecht niet!

  13. 013

    @JSK

    Ik geloof dat JP Morgan en Goldman Sachs inderdaad geen geld nodig hadden, maar om niet de indruk te wekken dat de ene bank bijna onder is terwijl de andere dat niet is, is besloten om alle banken geld te geven.
    Anders zouden mensen hun rekeningen alsnog gaan verplaatsen, waardoor het alleen maar erger zou worden. Dus er is geld gegeven aan iedere grote bank om geen verkeerd signaal af te geven.

    Overigens is de rest van het stuk weer erg uit de bocht, zoals vanouds.

  14. Ik geloof dat JP Morgan en Goldman Sachs inderdaad geen geld nodig hadden, maar om niet de indruk te wekken dat de ene bank bijna onder is terwijl de andere dat niet is, is besloten om alle banken geld te geven.

    Het lijkt me dat “geen geld nodig hebben maar het wel aannemen” iets anders is als “gedwongen zijn geld aan te nemen”,

  15. Geen sterk artikel. Meer en meer stelt dit blog zich op het standpunt dat de burger gewoon dom is en de waffel moet houden.

  16. 016

    Hockey: Niet onderbouwde aanname. Niet met modder smijten. Kijk eerst eens naar wie dit geschreven heeft!

  17. Maurice:

    “Ik geloof dat JP Morgan en Goldman Sachs inderdaad geen geld nodig hadden, maar om niet de indruk te wekken dat de ene bank bijna onder is terwijl de andere dat niet is, is besloten om alle banken geld te geven.”

    Dat is niet juist. Het tegenovergestelde is daarentegen waar. Het waren juist de banken die eigenaar zijn van de zogenaamde ‘Federal Reserve’ die de meeste miljarden kregen toegeschoven. Of ze het toen nodig hadden? Dat was op dat moment niet helemaal helder. Wat wel helder is: het Amerikaanse Congress werdt destijds gedwongen akkoord te gaan met de ca. 700 miljard aan overheidssteun voor de bankensector. Hadden ze dat destijds niet gedaan, dan had de president de staat van beleg afgekondigd ~> martial law. Er zijn in de afgelopen twee jaar ‘tig Amerikaanse banken omgevallen…en weinig daarvan hebben ook maar een cent aan steun gekregen. Dat met name de ‘grote jongens’ hebben geprofiteerd, is feitelijk een herhaling van zetten zoals tijdens de crisis van ’1930′. De ‘grote jongens’ hebben de zeepbel gemaakt en hem zelf laten klappen. En met de extra overheids-miljarden in de zak, wisten zij dat ze in ieder geval overeind zouden blijven. Nadat de ergste stormen op de financiële markten eenmaal waren geluwd, begon men met het terugschuiven van de miljarden richting de overheid.

Ga naar een thema

Volg ons

  • Twitter
  • Facebook
  • RSS Feed
  • RSS Feed for Comments
  • YouTube

Waan van de Dag

Nieuwste reacties

Actieve discussies

Deel een link