Zo ziet de wereld Van Rompuy

Na het nieuws van gisteravond stroomden de reacties op de verkiezing van Van Rompuy snel binnen. In Engeland is de BBC ervan overtuigd dat Barones Ashton haar nieuwe baan te danken heeft aan de afwijzing van Tony Blair. De zender waarschuwt echter dat zowel zij als Van Rompuy nauwelijks ervaring hebben op buitenlands gebied. De Times had blijkbaar nog hoop dat Blair uiteindelijk als eerste president van Europa zou mogen komen opdraven en lijkt het als een lichte vernedering voor de Labourregering van Gordon Blair te beschouwen dat de voorkeur uitging naar de Belg.
Aan de overzijde van de oceaan is men nog minder enthousiast. CNN klaagt over het ondemocratische proces dat tot de verkiezing van Van Rompuy heeft geleid en citeert een Indiase ambtsbekleder die weinig over de kersverse president te spreken is. Volgens de New York Times is zijn benoeming tekenend voor de problemen waarmee Europa worstelt en zal het de Unie ervan weerhouden om een krachtigere plaats in de wereld in te nemen. De Wall Street Journal deelt deze mening en benadrukt nog eens hoe onbekend ook Ashton is. Desalniettemin noemt de krant de keuze voor Van Rompuy een bescheiden overwinning voor Europese federalisten.
De Franse Libération citeert graag enkele socialistische politici die Van Rompuy als “geurloos en kleurloos” omschrijven terwijl Le Monde jammert dat de man zo onbekend is. De krant prijst hem wel voorzichtig voor de politieke stabiliteit die hij België heeft gebracht en lijkt enige hoop te koesteren dat hij in Europa eenzelfde eensgezindheid zal kunnen bewerkstelligen.
De Duitsers blijven overwegend diplomatiek. Spiegel laat nauwelijks een mening doorschemeren terwijl de Zeit volstaat met het karakteriseren van Van Rompuy als de man van het compromis. De Frankfurter Allgemeine Zeitung durft om die reden wel een klein compliment te geven: met zijn ervaring in eigen land zou Van Rompuy wel eens een efficiënt moderator binnen de Europese Raad kunnen blijken te zijn.


