Uitgelicht

Was will das weib?

Was will das weib? OPINIE - Geïnteresseerd als ik ben in het vrouwelijk geslacht (uit zuiver wetenschappelijke motieven, vanzelfsprekend) schafte ik mij deze week de Viva aan, dat de resultaten beloofde van het Grote Relatieonderzoek. Veel wijzer werd ik er niet van. (meer...)

KlikTV

Journalist verzint zandstorm

Journalist verzint zandstorm FILMPJE - Zo slecht... dat moet toch een hoax zijn? (meer...)

De lezing over inkomensongelijkheid die TED niet wilde uitzenden

De lezing over inkomensongelijkheid die TED niet wilde uitzenden CONTROVERSE - In de VS woedt een discussie over het onderstaande TED-filmpje. Nick Hanauer, een vernture capitalist, hield afgelopen maart een presentatie over 'job creators'. TED wilde het niet uitzenden. (meer...)

Schuldencrisis

To ESM or not to ESM?

To ESM or not to ESM? ECHT KIEZEN - In het het debat over het ESM verdrag wordt door Kamerleden veel onzin beweerd. Politici die zeggen dat ze moeilijke keuzes maken maar doen dat juist niet en zadelen de burger met de rekening op. (meer...)

Europees federalisme

Europees federalisme OPINIE - Ik ben vermoedelijk de laatste Europese federalist in Nederland. Dat je een bepaalde visie als enige hebt is soms wat vervelend, maar het aardige is dat je in discussies met chauvinisten vroeg of laat altijd gelijk (meer...)

Data

Hoe zorg je ervoor dat leerlingen niet blijven zitten?

Hoe zorg je ervoor dat leerlingen niet blijven zitten? ANALYSE - Nederland telt inderdaad veel zittenblijvers. De ervaring in andere landen leert dat je scholen meer vrijheid moet geven om het aantal zittenblijvers te verminderen. (meer...)

Kijkcijfers: Champions League-finale van minuut tot minuut

ANALYSE - Aan de hand van de kijkcijfers per minuut kan je zien op welk moment Robben mist in de Champions League finale. (meer...)

Sark & Soto

Hapje eten bij Herpes Pizza?

Hapje eten bij Herpes Pizza? GRAPPIG - Sommige restauranthouders moeten wat langer nadenken over hun naam. (meer...)

Lekker rustig poepen

Lekker rustig poepen FOTOS - Als je moet, dan moet je. Maar doe het dan wel in stijl. (meer...)

Kennis

De vrije mens is een plattelandsbewoner

De vrije mens is een plattelandsbewoner LEZING - Het gedachtegoed van Jean-Jacques Rousseau wordt regelmatig verantwoordelijk gehouden voor totalitaire regimes als dat van Mao Zedong en de Rode Khmer. Is dat terecht? (meer...)

De eerste bommen op Rotterdam

De eerste bommen op Rotterdam Het is vandaag tweeënzeventig jaar geleden dat de Duitse luchtmacht Rotterdam bombardeerde. De Duitsers waren de Maas al overgestoken en daarmee was hun voornaamste strategische doel in feite al behaald. Ook de Nederlandse verdediging op de Grebbeberg was (meer...)

Advertentie

Boeken

De geschiedenis van mijn middelmatigheid

De geschiedenis van mijn middelmatigheid ESSAY – De zesjescultuur heeft een slechte naam in Nederland. Helaas. Ik ben zelf de vleesgeworden zesjescultuur. De zesminnetjescultuur zelfs: met zo min mogelijk inspanning een net goed genoeg resultaat behalen. Zo lang als ik mij kan herinneren (meer...)

Toeval is logisch

Toeval is logisch RECENSIE - De beste man moet aanvoerder zijn. Dat geldt voor Cruyff, maar ook in de politiek. (meer...)

Politiek

Spies verdedigt alles

Liesje liegt. De minister wil het dubbele paspoort alleen maar verbieden om Geert Wilders te paaien. Dát is de dubbele agenda van minister Liesbeth Spies.” Dat concludeerde ik 6 weken geleden. Het kabinet Rutte viel en Liesje kwam (meer...)

D66 en GroenLinks riskeren aanslag op de vrijheid van meningsuiting

VERSOEPELING VAN HET ONTSLAGRECHT KAN LEIDEN TOT AANTASTING VAN DE VRIJHEID VAN MENINGSUITING VAN WERKNEMERS (meer...)

Muze

Zonder Titel #14

(meer...)

Kunst op Zondag | … en vliegwerk.

Kunst op Zondag | ... en vliegwerk. Met gekunstelde constructies wordt de eurocrisis bestreden. Laat kunst en vliegwerk over aan kunstenaars. (meer...)

Informatiemaatschappij

Piraterij schaadt de filmindustrie nauwelijks

Piraterij schaadt de filmindustrie nauwelijks ANALYSE - Het bioscoopbezoek in Europa blijft hoog. Impact van illegaal downloaden blijkt afwezig. Aanleiding om de hele Europese filmmarkt nader te analyseren om mogelijk effect te kunnen zien. (meer...)

Pakken wat je pakken kan

WEBCAST - Privacy en bedrijven is nog geen goede combinatie. Is er wel genoeg regulering? (meer...)

Leven

Scheermesje

Scheermesje COLUMN - Na acht jaar sportschoollidmaatschap heb ik wel geconstateerd dat ik me niet echt zorgen hoef te maken over mijn lichaam. (meer...)

Twee baarden | De vermoedelijke toedracht

Twee baarden | De vermoedelijke toedracht   In de jaren zeventig van de vorige eeuw – ik spreek voor de historici onder u – groeide alles nog als kool en straalden de mensen van geluk terwijl ze de essays van W.F. Hermans lazen. Het (meer...)

Sociaal

Woorden: is de sociale huisvesting afgeschaft

Woorden: is de sociale huisvesting afgeschaft ANALYSE - Woorden doen ertoe. De woorden van de vier woninggiganten voor een nieuwe woningmarkt suggereren dat er geen sociale huisvesting meer overblijft. (meer...)

D66 en GroenLinks riskeren aanslag op de vrijheid van meningsuiting

VERSOEPELING VAN HET ONTSLAGRECHT KAN LEIDEN TOT AANTASTING VAN DE VRIJHEID VAN MENINGSUITING VAN WERKNEMERS (meer...)

Media

Dibigate: onze eigen Twitterrevolutie

Dibigate: onze eigen Twitterrevolutie Twitter is volwassen geworden. Dat mogen we toch wel concluderen nu Nieuwsuur een speciale vrouwenstem heeft ingevlogen om gescreendumpte tweets voor te lezen. De aftrap was (tenminste, voor zover ik weet was dit de aftrap, misschien was het (meer...)

Zembla duikt onder met Illegalen

Zembla duikt onder met Illegalen   Een tijdje geleden zag ik op een tentoonstelling deze tekening uit De Zachte Atlas van Nederland van John Rothuizen. Rothuizen maakt een soort plattegronden in perspectief, die hij vol kalkt met anekdotes, waarnemingen en weetjes. Ik las, (meer...)

Rechtsstaat

Spies verdedigt alles

Liesje liegt. De minister wil het dubbele paspoort alleen maar verbieden om Geert Wilders te paaien. Dát is de dubbele agenda van minister Liesbeth Spies.” Dat concludeerde ik 6 weken geleden. Het kabinet Rutte viel en Liesje kwam (meer...)

D66 en GroenLinks riskeren aanslag op de vrijheid van meningsuiting

VERSOEPELING VAN HET ONTSLAGRECHT KAN LEIDEN TOT AANTASTING VAN DE VRIJHEID VAN MENINGSUITING VAN WERKNEMERS (meer...)

Wereld

Romney’s Latinoprobleem

Romney's Latinoprobleem ANALYSE - Romney heeft een electoraal probleem: hij heeft de Latino's van zich vervreemd. Maar dat hoeft geen onoverkomelijk obstakel te blijken. (meer...)

Elders in de wereld kiezen Egyptenaren hun president

ELDERS - Gaat Egypte bij de presidentsverkiezingen voor het centrum of voor de extremen? (meer...)

Quote du Jour | Balkenende’s gebedsmolen

“Vergelijk het maar met een Tibetaanse gebedsmolen. Daar zitten mantra’s in, die voortdurend ronddraaien. En dan moet je maar hopen dat het karma die mantra’s oppakt. Het is dus simpelweg het voortdurend herhalen van zetten”.
Uri Rosenthal, fractievoorzitter van de VVD in de Senaat, over de mistige antwoorden van het kabinet Balkenende op de vele vragen die in de Eerste Kamer zijn gesteld over de Nederlandse steun aan de oorlog in Irak. In het tv-programma Buitenhof liet Rosenthal blijken dat de Eerste Kamer het zo onderhand zat is: acht maanden moest men wachten op de antwoorden die vlak voor het Kerstreces pas afkwamen. En dan nog is er niets duidelijk: “Er hangt voortdurend dikke mist rond de besluitvorming en die mist trekt maar niet weg.”gebedsmolen
Tot voor kort was de VVD nog tegenstander van een parlementair onderzoek, maar als het kabinet niet snel duidelijkheid geeft dan is daar geen ontkomen meer aan. Zelfs een parlementaire enquête sluit Rosenthal niet meer uit, als Balkenende maar om de hete brij heen blijft draaien. De recente onthullingen over het bewust achterhouden van een ambtelijk advies hebben inmiddels ook tot vele kritische vragen geleid in de Tweede kamer.
Een meerderheid van de Nederlanders vindt, blijkens een peiling, dat er een parlementaire enquête moet komen. Het zou mooi zijn als de Senaat tot dit middel zou besluiten; dat zou namelijk voor het eerst in de geschiedenis zijn.

Moet bidden op straat ook in Nederland verboden worden?

View Results

Loading ... Loading ...


  1. 001

    Ik ben blij verrast door de ontwikkelingen. De positie van het kabinet lijkt onhoudbaar te worden, op dit moment gaat dat onderzoek er gewoon komen. Enige kans voor het kabinet is de boel zo lang traineren tot een moment waarin een onderzoek de VVD of PvdA politiek niet goed uit komt.

  2. @1 De Eerste Kamer is, anders dan de fracties in de Tweede Kamer, niet gebonden aan regeerafspraken. Dus een parlementaire enquête daar ligt meer voor de hand en is minder politiek beladen.

  3. Laten we ook niet vergeten wie er kiezersbedrog pleegde en dus medeplichtig is aan het zo lang mistig zijn van deze zaak.

    Hè, Wouter!

  4. Tja, als de NAVO een scheet laat, heeft het CDA te veel bonen gegeten. Zo gaat het al sinds de tweede wereldoorlog en je kunt het eigenlijk alleen maar de kiezer kwalijk nemen dat ze dat nog niet weten. En er zitten ook goeie kanten aan – die kwezeligheid van het ‘we rule this country’ CDA (en de VVD) als het gaat om ‘all things American’, laten we wel wezen. Bovendien is het consequent. Veel kwalijker in dit akkefietje is de rol van de VVD (destijds regerings-partij, dus WTF ?!) en de PvdA (die zich consequent laat uitonderhandelen als het stelletje idealistische middelbare scholieren dat ze zijn.

  5. PS. Maar het zou super-ironisch wezen als dit (enigzins linkse) kabinet zou vallen omdat de macht in de VS (de ideologische broodheer van CDA en VVD) van eigenaar wisselt. Naar de linkerkant !

  6. Welnee, er is niets veranderd. JP roept dat er niet gespeculeerd moet worden over de rol van Nederland in Afghanisatan en zegt de zin erna dat Nederland best een leidende rol kan gaan spelen in een andere regio dan Uruzgan. Ook nu de CU een tikkie balft over een onderzoek, gaat JP er een veto voor gooien, met hulp van Donner, Verhagen en alle andere medeplichtigen…

    Sytz: Bos heeft wel erg veel uit handen gegeven om in het kabinet terecht te komen, maar wanneer Balkenende keihard een veto uitspreekt kan hij ofwel in een kabinet gaan zitten dat geen onderzoek uitvoert, ofwel in de oppositie gaan zitten om te zien hoe er nog steeds geen onderzoek wordt uitgevoerd…

    KJ: de VVD is specialist in het wisselen van standpunt. Na Paars was dat beleidallemaal vies en voos dankzij de PvdA en hadden ze in de jaren erna blijkbaar niets te maken gehad met Paars beleid, nu komt een switch naar de andere kant even beter uit. Niets nieuws dus.

  7. 009

    Begrijp ik uit de bewoording in de poll dat een enquête van de eerste kamer diepgravender zal zijn dan van de tweede?

  8. 010

    Het enige voordeel van de eerste kamer boven de tweede kamer is dat de VVD en PvdA in eerste kamer gemotiveerder (lijken te) zijn om het uit te zoeken dan in de tweede kamer. Of er ook een theoretisch verschil is, weet ik niet.

  9. @9 een “parlementair onderzoek” is niet hetzelfde als een enquête: in die laatste is men verplicht te komen en onder ede te getuigen; bij een onderzoek niet.
    Een parlementair onderzoek is niet bij wet geregeld, het recht van Enquête wel

  10. @10 In de Tweede Kamer hebben regeringspartijen zich formeel aan het regeerakkoord verbonden, in de Senaat niet. In dit geval dus ook de PvdA.

  11. Ik mis een optie in de poll: een gerechtelijk onderzoek.

    En dan het liefst eentje zoals Nancy Pelosi (de Gedri Verbeet van Amerika) voorstelde: een gerechtelijk en parlementair onderzoek naar het veiligheidsbeleid van de regering Bush.

    Da’s natuurlijk een beetje laat, want Bush is weg. Maar ja, misschien moeten we hier ook wachten tot het einde van Balkenende’s rit.
    Het is dan niet te hopen dat een nieuwe MP hetzelfde antwoordt als Obama nu: liever naar de toekomst kijken.

    Dat klinkt mooi. Maar het hele veiligheisbeleid (diplomatiek woord voor “oorlog tegen terreur”) onder de loep nemen lijkt me nog beter.
    Onder dat hele beleid valt Irak, Afghanistan, Iran en de maatregelen waar burgers world-wide last van hebben. Ofwel: allemaal onderdeeltjes van een “groter plan”?

    Dat beleid heeft toch ook in bijzondere mate de steun van Balkenende c.s.?

  12. Naar voren kijken, rest is verlies van energie.

    Glijdende schaal..hoe ver terug..Neanderthalers de kop ingeslagen door Cro-Magnonen?

    Let it B.

  13. @13 Een parlementaire enquête heeft veel weg van een rechtszaak (verplicht getuigen onder ede). Op basis van de verhoren kunnen evt. rechtszaken worden gevoerd die leiden tot een veroordeling. Vooral het plegen van meineed leidde al vaker tot vervolging en een vonnis.

  14. @15 Klein nadeeltje kan zijn dat de parlementariërs die in het panel gaan zitten, aardig betrokken zijn (geweest) bij de controle op de besluitvorming en hun partijgenoten die ondervraagd gaan worden.
    Dan liever een wat “onafhankelijker” onderzoek.

    Nadeel van een gerechtelijk onderzoek is dat er eerst bewijzen voor substantiële overtredingen moeten zijn en bij welk gerechtshof de zaak moet worden aangebracht.

    De door het NRC omhoog getoverde document wijst op een mogelijk goede case voor het Internationaal Strafhof?

    @14 Tsja, je zou wel eens gelijk kunnen hebben. Ik ben ook pessimistisch over lessen die uit de geschiedenis worden getrokken.
    Maar zou het niet mogleijk zijn een onderzoek zo in te richten dat de burgers van Irak en Afghanistan er wat aan hebben voor die toekomst?

  15. Een parlementair onderzoek, geïnitieerd door Tweede Kamer of Senaat? Nee, dank u wel. In beide organen zitten lieden met politiek boter op hun hoofd. Zal uiteindelijk niet leiden tot het scherp boven water brengen van alle feiten, en al helemaal niet tot gerechtelijke stappen. Politieke broedermoord wordt in ons poldermodel nu eenmaal niet gebezigd, tenzij het over niemendalletjes gaat. Een gerechtelijk onderzoek dan? Nee, evenmin. Rechters zijn net zo onafhankelijk van de staat als hun broodheer. Niet dus. Wie dan wel? Clingendael lijkt me wel wat: deze club heeft in het verleden al meer dan overtuigend aangetoond zich onafhankelijk en uiterst kritisch te kunnen en willen opstellen. Alleen is dan weer de vraag: heeft dit instituut afdoende mandaat en slagkracht om zo’n zwaar onderzoek te kunnen uitvoeren.

  16. 018

    @17: Kun je even uitleggen hoezo een rechter afhankelijk is van de staat?

  17. De afhankelijkheid van Clingendael lijkt me groter dan die van een rechter. Uiteindelijk moeten ze wel opdrachten krijgen om te blijven draaien…

  18. @19: wel eens van klassenjustitie gehoord? Even twee stappen buiten je vierkante denkraam zetten en je snapt dan hopelijk zelf ook dat je vraag getuigt van weinig inzicht over hoe het er in dit land daadwerkelijk aan toe gaat.

  19. 021

    @21: Maar antwoord op de vraag geven, ho maar.

Ga naar een thema

Volg ons

  • Twitter
  • Facebook
  • RSS Feed
  • RSS Feed for Comments
  • YouTube

Waan van de Dag

Nieuwste reacties

Actieve discussies

Deel een link