Uitgelicht

Was will das weib?

Was will das weib? OPINIE - Geïnteresseerd als ik ben in het vrouwelijk geslacht (uit zuiver wetenschappelijke motieven, vanzelfsprekend) schafte ik mij deze week de Viva aan, dat de resultaten beloofde van het Grote Relatieonderzoek. Veel wijzer werd ik er niet van. (meer...)

KlikTV

Journalist verzint zandstorm

Journalist verzint zandstorm FILMPJE - Zo slecht... dat moet toch een hoax zijn? (meer...)

De lezing over inkomensongelijkheid die TED niet wilde uitzenden

De lezing over inkomensongelijkheid die TED niet wilde uitzenden CONTROVERSE - In de VS woedt een discussie over het onderstaande TED-filmpje. Nick Hanauer, een vernture capitalist, hield afgelopen maart een presentatie over 'job creators'. TED wilde het niet uitzenden. (meer...)

Schuldencrisis

To ESM or not to ESM?

To ESM or not to ESM? ECHT KIEZEN - In het het debat over het ESM verdrag wordt door Kamerleden veel onzin beweerd. Politici die zeggen dat ze moeilijke keuzes maken maar doen dat juist niet en zadelen de burger met de rekening op. (meer...)

Europees federalisme

Europees federalisme OPINIE - Ik ben vermoedelijk de laatste Europese federalist in Nederland. Dat je een bepaalde visie als enige hebt is soms wat vervelend, maar het aardige is dat je in discussies met chauvinisten vroeg of laat altijd gelijk (meer...)

Data

Hoe zorg je ervoor dat leerlingen niet blijven zitten?

Hoe zorg je ervoor dat leerlingen niet blijven zitten? ANALYSE - Nederland telt inderdaad veel zittenblijvers. De ervaring in andere landen leert dat je scholen meer vrijheid moet geven om het aantal zittenblijvers te verminderen. (meer...)

Kijkcijfers: Champions League-finale van minuut tot minuut

ANALYSE - Aan de hand van de kijkcijfers per minuut kan je zien op welk moment Robben mist in de Champions League finale. (meer...)

Sark & Soto

Hapje eten bij Herpes Pizza?

Hapje eten bij Herpes Pizza? GRAPPIG - Sommige restauranthouders moeten wat langer nadenken over hun naam. (meer...)

Lekker rustig poepen

Lekker rustig poepen FOTOS - Als je moet, dan moet je. Maar doe het dan wel in stijl. (meer...)

Kennis

De vrije mens is een plattelandsbewoner

De vrije mens is een plattelandsbewoner LEZING - Het gedachtegoed van Jean-Jacques Rousseau wordt regelmatig verantwoordelijk gehouden voor totalitaire regimes als dat van Mao Zedong en de Rode Khmer. Is dat terecht? (meer...)

De eerste bommen op Rotterdam

De eerste bommen op Rotterdam Het is vandaag tweeënzeventig jaar geleden dat de Duitse luchtmacht Rotterdam bombardeerde. De Duitsers waren de Maas al overgestoken en daarmee was hun voornaamste strategische doel in feite al behaald. Ook de Nederlandse verdediging op de Grebbeberg was (meer...)

Advertentie

Boeken

De geschiedenis van mijn middelmatigheid

De geschiedenis van mijn middelmatigheid ESSAY – De zesjescultuur heeft een slechte naam in Nederland. Helaas. Ik ben zelf de vleesgeworden zesjescultuur. De zesminnetjescultuur zelfs: met zo min mogelijk inspanning een net goed genoeg resultaat behalen. Zo lang als ik mij kan herinneren (meer...)

Toeval is logisch

Toeval is logisch RECENSIE - De beste man moet aanvoerder zijn. Dat geldt voor Cruyff, maar ook in de politiek. (meer...)

Politiek

Spies verdedigt alles

Liesje liegt. De minister wil het dubbele paspoort alleen maar verbieden om Geert Wilders te paaien. Dát is de dubbele agenda van minister Liesbeth Spies.” Dat concludeerde ik 6 weken geleden. Het kabinet Rutte viel en Liesje kwam (meer...)

D66 en GroenLinks riskeren aanslag op de vrijheid van meningsuiting

VERSOEPELING VAN HET ONTSLAGRECHT KAN LEIDEN TOT AANTASTING VAN DE VRIJHEID VAN MENINGSUITING VAN WERKNEMERS (meer...)

Muze

Zonder Titel #14

(meer...)

Kunst op Zondag | … en vliegwerk.

Kunst op Zondag | ... en vliegwerk. Met gekunstelde constructies wordt de eurocrisis bestreden. Laat kunst en vliegwerk over aan kunstenaars. (meer...)

Informatiemaatschappij

Piraterij schaadt de filmindustrie nauwelijks

Piraterij schaadt de filmindustrie nauwelijks ANALYSE - Het bioscoopbezoek in Europa blijft hoog. Impact van illegaal downloaden blijkt afwezig. Aanleiding om de hele Europese filmmarkt nader te analyseren om mogelijk effect te kunnen zien. (meer...)

Pakken wat je pakken kan

WEBCAST - Privacy en bedrijven is nog geen goede combinatie. Is er wel genoeg regulering? (meer...)

Leven

Scheermesje

Scheermesje COLUMN - Na acht jaar sportschoollidmaatschap heb ik wel geconstateerd dat ik me niet echt zorgen hoef te maken over mijn lichaam. (meer...)

Twee baarden | De vermoedelijke toedracht

Twee baarden | De vermoedelijke toedracht   In de jaren zeventig van de vorige eeuw – ik spreek voor de historici onder u – groeide alles nog als kool en straalden de mensen van geluk terwijl ze de essays van W.F. Hermans lazen. Het (meer...)

Sociaal

Woorden: is de sociale huisvesting afgeschaft

Woorden: is de sociale huisvesting afgeschaft ANALYSE - Woorden doen ertoe. De woorden van de vier woninggiganten voor een nieuwe woningmarkt suggereren dat er geen sociale huisvesting meer overblijft. (meer...)

D66 en GroenLinks riskeren aanslag op de vrijheid van meningsuiting

VERSOEPELING VAN HET ONTSLAGRECHT KAN LEIDEN TOT AANTASTING VAN DE VRIJHEID VAN MENINGSUITING VAN WERKNEMERS (meer...)

Media

Dibigate: onze eigen Twitterrevolutie

Dibigate: onze eigen Twitterrevolutie Twitter is volwassen geworden. Dat mogen we toch wel concluderen nu Nieuwsuur een speciale vrouwenstem heeft ingevlogen om gescreendumpte tweets voor te lezen. De aftrap was (tenminste, voor zover ik weet was dit de aftrap, misschien was het (meer...)

Zembla duikt onder met Illegalen

Zembla duikt onder met Illegalen   Een tijdje geleden zag ik op een tentoonstelling deze tekening uit De Zachte Atlas van Nederland van John Rothuizen. Rothuizen maakt een soort plattegronden in perspectief, die hij vol kalkt met anekdotes, waarnemingen en weetjes. Ik las, (meer...)

Rechtsstaat

Spies verdedigt alles

Liesje liegt. De minister wil het dubbele paspoort alleen maar verbieden om Geert Wilders te paaien. Dát is de dubbele agenda van minister Liesbeth Spies.” Dat concludeerde ik 6 weken geleden. Het kabinet Rutte viel en Liesje kwam (meer...)

D66 en GroenLinks riskeren aanslag op de vrijheid van meningsuiting

VERSOEPELING VAN HET ONTSLAGRECHT KAN LEIDEN TOT AANTASTING VAN DE VRIJHEID VAN MENINGSUITING VAN WERKNEMERS (meer...)

Wereld

Romney’s Latinoprobleem

Romney's Latinoprobleem ANALYSE - Romney heeft een electoraal probleem: hij heeft de Latino's van zich vervreemd. Maar dat hoeft geen onoverkomelijk obstakel te blijken. (meer...)

Elders in de wereld kiezen Egyptenaren hun president

ELDERS - Gaat Egypte bij de presidentsverkiezingen voor het centrum of voor de extremen? (meer...)

Quote du jour | Jaws MMVIII

“If you want to know where we are right now, rent the movie “Jaws”. We’re at that moment when Roy Scheider first sets eyes on the Great White Shark and comes back and says to the skipper, with eyes wide with fear: ‘You’re gonna need a bigger boat’.”

Thomas L. Friedman, befaamd collumnist en grossier in Pullitzer prijzen, luidt in de NYT van zondag op geheel eigen wijze de noodklok over de financiële crisis.
Barack Obama krijgt als aanstaand president een dossier voor zijn kiezen, dat volgens Friedman geen andere presidentiële starter ooit heeft aangetroffen op zijn bureau in de Oval Office: ‘We’re in the midst of a terrible economic meltdown, the current administration has lost all credibility, the House of Representatives is full of knuckle-dragging Neanderthals, and the public is being whipsawed between free-market fundamentalists preaching the virtues of just letting the market rip and left-wingers who think we can punish Wall Street while protecting Main Street’.
Barack Obama kan niet wachten tot 20 januari met het aanpakken van de gigantische problemen. Hij moet, aldus Friedman, als een gek aan de gang gaan met het stimuleren van de economie, waar het maar kan. Friedman tekent daarbij – terecht – aan dat de al uitgeputte schatkist dergelijke miljardenverslindende ingrepen nog even wel moet kunnen financieren. Dat wordt nóg meer schrapen en nóg meer geld bijdrukken. Barack Obama heeft zich alvast met een leger top-economen omringd en de wereld mag hopen dat die spoedig met een deugdelijk reddingsplan op de proppen komen.


  1. Lijm van de economische paradigmtische muur is kritisch geworden en verdomd komt er iemand bovendrijven die zodoende de vrijheid heeft weer (een nieuwe) orde te scheppen.

    Opmerkelijk zoals die twee parameters bij elkaar komen. Golven kan je uitdoven maar deeltjes niet blijkt alweer.

  2. Friedman is in paniek en hij lult dus.
    De crisis heeft de VS al een voorsprong gegeven. Buitenland levert erg fors in, zelfs Iran.
    Nothing a secretly smooth running money printing machine can’t fix. Er wordt net genoeg gestunteld om dat echt te doen lijken.

  3. Volgens mij is het voornaamste wat Obama moet doen aan Wallstreet *niets*. Iedere keer dat een regeringsleider de bek opentrok in de voorbije maanden, ging het zuidwaards met de koersen, en noordwaards met de prijzen. Mensen moeten vreten en wonen, en de taak van regeringsleiders is er stilletjes voor zorgen dat we dat daar op een realistische manier aan kunnen komen. Een zachte landing, dat hebben we nodig.

  4. m44 heeft een keer gelijk, kijk maar op de Sargassokaart: het grootste deel van de wereld zit dieper in de shit dan de VS, het geld stroomt dus hun kant op.

  5. Och, het zit wel eens mee he.

  6. Wat nooit bestaan heeft, kan je ook niet redden.

    Zoals Friedman het zegt: bedrijven hadden $30 in schulden uitstaan voor iedere $1 die ze echt in kas hadden.

    Die $30 bestonden alleen op papier, en was gebaseerd op de aanname dat er dekking voor was. Dat bleek niet zo te zijn, en een groot deel van die $30 was hete lucht.

    Dat resulteerde in een economie met een waarde van 10, waarvan 3 a 4 punten dus op lucht gebaseerd bleken te zijn.

    Dus blijkt die 10 ineens jaren lang een 7 of een 6 te zijn geweest.

    Toch proberen regeringen die weggevallen lucht aan te vullen met echt geld. Dat kán helemaal niet; er stond vele malen meer aan papieren schulden uit dan er geld is op de wereld.

    We zullen gewoon moeten leven met het feit dat de reële economieën van landen kleiner zijn dan we altijd dachten. Dat heeft grote repercussies; het zal blijken dat de basis voor veel banen en bedrijven nu wegvalt.

    We hebben elkaar jarenlang voor de gek gehouden. Financiële experts die de boel zó fantaseerden dat ze op een gegeven moment zelf niet meer wisten wat geleend was, en wat niet.

    Statistici van de CBS’en van deze wereld die hete lucht classificeerden als ‘economische groei’.

    Politici die niet het lef hadden om te zeggen dat het allemaal minder moest.

    En wijzelf, die al die zoete koek slikten.

    Er komt een shake-out, en zeer moeilijke tijden. Maar wie zal op een gegeven moment het lef hebben om op te staan, en te zeggen: “Deze ‘moeilijke tijd’ zal nog lang zo blijven, want dit is de échte economie, geschoond van hete lucht”?

  7. 008

    Ik dacht dat niemand Friedman meer serieus nam sinds hij het symbool werd van de devaluatie van de NYTimes.

  8. 009

    Ja, shoppen is de oplossing.

  9. #3 en #5 Als de VS verkouden zijn, heeft de rest van de wereld een longontsteking.

  10. 011
    Lothar Matthäus | 17 november 2008 | 14:27

    Ik had ook gehoopt, net als toinerz, dat niemand Friedman nog serieus neemt. Het “suck on this” interview vat goed samen waarom die man zo fout is als het gaat om het Amerikaanse buitenlandbeleid. Deze bespreking van Friedmans schrijfstijl en zijn economische gedachtengoed is ook de moeite:
    http://www.nypress.com/18/16/news&columns/taibbi.cfm

    Bonuslink, die aantoont met wat een idioot we te doen hebben:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Friedman_(unit)

    Extra bonuslink, die bewijst dat Friedmans economische adviezen kunnen worden genegeerd:
    http://www.vanityfair.com/online/politics/2008/11/thomas-friedmans-world-is-flat-broke.html

Ga naar een thema

Volg ons

  • Twitter
  • Facebook
  • RSS Feed
  • RSS Feed for Comments
  • YouTube

Waan van de Dag

Nieuwste reacties

Actieve discussies

Deel een link